Ogłoszenia

Nowe obostrzenia obowiązują od 20. marca do 9. kwietnia

22 marca 2021

Nowe obostrzenia obowiązują od 20. marca do 9. kwietnia
ePD (Elektroniczne Prawo Drogowe) aktualizowane według stanu prawnego na 18.3.2021. Wydawca: Grupa IMAGE [kliknij]’ (grafika archiwum)

W miniony piątek opublikowano nowe rozporządzenie określające zasady obostrzeń epidemicznych (2021.512 – [kliknij epd]). Od 20. marca do 9. kwietnia w całej Polsce obowiązują rozszerzone zasady bezpieczeństwa. Dziś i jutro ruszają zapisy na szczepienia przeciwko covid dla roczników 1955-1956 oraz odpowiednio 1957-1961.

Zasady wprowadzono wobec potrzeby ograniczenia mobilności społecznej, która jest kluczowym elementem walki z koronawirusem. Działalność musiały zawiesić hotele, galerie handlowe, teatry, muzea, galerie sztuki, kina, baseny, sauny, solaria, kluby fitness, siłownie itd. – z określonymi wyjątkami. Wszędzie tam gdzie jest to możliwe zalecana jest praca on-line. Niezwykle ważnym jest, aby pamiętać o zachowywaniu dystansu, dezynfekcji rąk, noszeniu maseczki i częstym wietrzeniu pomieszczeń. Rząd przyspieszył rejestrację na szczepienia dla kolejnych grup – szczepienia dla osób 60+. W dniu dzisiejszym zakończona została rejestracja dla roczników 1952-1954. Od dziś rejestrowane są osoby urodzone w latach 1955-1956. Natomiast od jutra – 23. marca ruszy rejestracja dla roczników 1957-1961. Natomiast 25. wznowione będą zapisy dla seniorów powyżej 70 lat. Pokonanie koronawirusa jest możliwe tylko poprzez przerwanie jego transmisji z człowieka na człowieka. Szczepionka daje nam taką możliwość. Szczepionka to obecnie najlepsza profilaktyka – apelują lekarze. Osoby, które zrezygnowały ze szczepienia szczepionką AstraZeneca wypadają na koniec kolejki – szczegóły dostępne w art. 27 rozporządzenia.

Nadal obowiązująca jest 1,5 metra – minimalnej odległości między pieszymi. W miejscach publicznych zasłaniamy usta i nos, ale tylko za pomocą maseczki. Obowiązkowo m.in.: na ulicy, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej), w autobusie, tramwaju i pociągu, w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie, w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba, że pracodawca postanowi inaczej), w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta, w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucji kultury, banki, na poczcie itp.). Nie musimy zasłaniać w: lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży oraz w czasie podróży prywatnym samochodem, motocyklem, czterokołowcem, motorowerem, w zakładzie pracy w celu spożycia posiłku – szczegóły dostępne w art. 25 rozporządzenia.

Środkami transportu zbiorowego może podróżować ograniczona liczba osób. W całym kraju środkami transportu publicznego można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi: 50% liczby miejsc siedzących, albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych. Wiele miast wprowadza coraz nowocześniejsze rozwiązania. Np. w Lublinie – obok codziennej dezynfekcji pojazdów komunikacji miejskiej, testowana (po środkach dezynfekujących oraz wysokowydajnych ozonatorach) jest nowa metoda dezynfekcji pojazdów promieniowaniem ultrafioletowemu. Lampy UV-C montowane są w klimatyzatorach. Jak oceniają eksperci system może być bezpiecznie eksploatowany podczas realizacji codziennych zadań przewozowych i obecności pasażerów w pojeździe – szczegóły dostępne w art. 24 rozporządzenia.

W całym kraju obowiązują jednolite zasady dotyczące zgromadzeń i spotkań publicznych. Może w nich uczestniczyć maksymalnie 5 osób. Biorący w nich udział zakrywają nos i usta oraz zachowują 1,5 m odległości od innych osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m. Zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób nie obowiązuje na konkursach szkolnych oraz podczas próbnych egzaminów dla ośmioklasistów i w czasie matur – szczegóły dostępne w art. 26 rozporządzenia. Targi, wystawy, kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie on-line – art. 9 ust. 19 rozporządzenia.

Pełne brzmienie rozporządzenia z dnia 19 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (2021.512) dostępne w zaktualizowanym zbiorze elektroniczne PRAWO DROGOWEG [kliknij epd]). Na mocy tego samego aktu utraciło moc rozporządzenie z dnia 26 lutego 2021 r. (ePD – 2021.367 oraz 447). (jm)

(grafika KPRM)

Słowa kluczowe epd Grupa IMAGE koronawirus