Portal Autostrada Wielkopolska apeluje: Podróżujmy z kulturą! Pamiętajmy, że czyste pobocze to nie tylko ładne otoczenie, ale również większe bezpieczeństwo dla podróżnych oraz ochrona otaczającej przyrody. POBOCZE TO NIE ŚMIETNIK!
I radzą: - Wybierając się w dłuższą podróż, zabierzmy ze sobą dodatkową siatkę lub papierową torbę, w której będziemy gromadzić śmieci. Podczas przerwy w podróży na MOP-ie (warto je robić co najmniej raz na dwie godziny) siatkę możemy opróżnić - segregując śmieci i wrzucając je do odpowiednich pojemników.
2,2 miliarda ton – tyle odpadów wytwarza się każdego roku w UE. Ponad jedna czwarta (27%) to odpady komunalne produkowane przez gospodarstwa domowe. Średnio każdy mieszkaniec Unii Europejskich przekazał do odzysku w 2022 roku 249 kg. Statystyczny Polak w tym czasie - 149 kg, co daje 20 miejsce na liście wszystkich krajów UE. Aby ograniczyć dalsze generowanie odpadów i ich negatywny wpływ na środowisko naturalne, Unia Europejska przyjęła cele w zakresie recyklingu oraz składowania odpadów. Do 2030 roku w każdym państwie członkowskim UE recyklingowi ma być poddawane co najmniej 60% odpadów komunalnych produkowanych rocznie, a ilość odpadów komunalnych niepoddawanych recyclingowi powinna spaść o połowę. Kluczem do sukcesu jest wysoka świadomość ekologiczna, segregacja odpadów i współpraca w tym zakresie.
Segregacja odpadów ma sens i chroni środowisko. Dlatego segregujmy śmieci i odpowiedzialnie z nimi postępujmy. Śmiecenie jest nie tylko nieeleganckie, ale również szkodliwe. Pozostawione „luzem” odpady mogą zanieczyszczać środowisko, powodując skażenie całych ekosystemów, a tym samym wpływać negatywnie na bioróżnorodność, która jest warunkiem równowagi środowiskowej.