Przegląd prasy

Dziecko w drodze do szkoły

29 sierpnia 2024

Dziecko w drodze do szkoły
(fot. PIXABAY)

Mazowiecka Drogówka przypomina rodzicom o podstawowych zasadach ruchu drogowego, które powinni przekazać przede wszystkim swoim pociechom, które po raz pierwszy zaczną swoją samodzielną drogę do szkoły. Policjanci apelują: Drodzy rodzice, to wy jesteście pierwszymi nauczycielami swojego dziecka, jesteście dla niego przykładem i to was obdarza największym zaufaniem. Jeśli dacie mu dobry przykład, bezpieczne zachowanie na drodze będzie dla niego czymś naturalnym.

Policjanci przypominają: Zgodnie z przepisami ustawy prawo o ruchu drogowym, pieszym określamy osobę znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami. Za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, hulajnogę elektryczną, urządzenie transportu osobistego, urządzenie wspomagające ruch, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także dziecko w wieku do 10 lat kierujące rowerem pod opieką osoby dorosłej. Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania – tam dzieci mogą poruszać się samodzielnie.

Zapamiętaj! Nie każdy jest kierowcą, ale każdy jest pieszym. Chcąc zadbać o bezpieczeństwo swojego dziecka, nie możesz szkodzić innym. W tym miejscu należy przytoczyć przykłady osób, które zatrzymują pojazdy na pasie ruchu, tuż przed przejściem, albo na przejściu dla pieszych, aby ich pociechy mogły bezpiecznie wysiąść z prawej strony auta i pójść do szkoły. Kierowca, który zatrzymał pojazd tuż przed przejściem zasłania widoczność innym dzieciom zmierzającym na zajęcia. To duże zagrożenie dla ich bezpieczeństwa.

Policjanci radzą: Zanim dziecko po raz pierwszy samodzielnie pójdzie do szkoły, przypomnij mu najważniejsze zasady ruchu drogowego. Pójdźcie na spacer w trakcie którego wyjaśnisz mu, jak powinien zachować się w określonej sytuacji, np. gdy sygnalizacja świetlna nie działa i dlaczego tak ważne jest noszenie elementów odblaskowych. Wytłumacz, dlaczego dziecko przed wejściem na pasy, musi spojrzeć w lewo, później w prawo i kolejny raz w lewo.

Zaproponuj, aby podniosło rękę w górę wchodząc na przejście dla pieszych i przypominaj, aby nie korzystało z telefonu w drodze do szkoły.

Policjanci apelują: Drodzy rodzice, to wy jesteście pierwszymi nauczycielami swojego dziecka, jesteście dla niego przykładem i to was obdarza największym zaufaniem. Jeśli dacie mu dobry przykład, bezpieczne zachowanie na drodze będzie dla niego czymś naturalnym.