Przegląd prasy

Kurtyka: od współpracy samorządów i przedsiębiorców zależy rozwój elektromobilności

23 września 2019

Kurtyka: od współpracy samorządów i przedsiębiorców zależy rozwój elektromobilności
Michał Kurtyka, wiceminister środowiska (fot. PAP/S. Leszczyński)

To od dobrej współpracy samorządowców i przedsiębiorców zależeć będzie upowszechnienie w Polsce nie tylko elektrycznych autobusów, ale również samochodów dostawczych i osobowych - powiedział PAP wiceminister środowiska Michał Kurtyka, komentując ubiegłotygodniowy Kongres Nowej Mobilności w Lublinie (9-10 września 2019 r.).

„Plan rozwoju elektromobilności w Polsce zakłada, że lata 2019-2020 to czas na pilotaże, prototypy i tworzenie infrastruktury. Te nowe rozwiązania będą się wykluwały właśnie w układzie firmy-samorządy” - powiedział Kurtyka, zapewniając o wsparciu rządu dla tych inicjatyw.

Jako przykład zaangażowania środowisk lokalnych, wiceminister wskazał fakt, że ponad 200 samorządów z całego kraju zgłosiło się do programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach którego mają powstać strategie elektromobilności dla gmin i powiatów.

Ponadto, aby pobudzić innowacyjność, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz NFOŚiGW zorganizowały i ogłosiły - razem z kilkudziesięcioma miastami - największy w Europie przetarg na 1077 autobusów elektrycznych” - podkreślił Michał Kurtyka.

Według niego, Polska - jako jeden z pierwszych krajów w Europie - zaangażowała się na taką skalę w tworzenie kompleksowego systemu elektromobilnego transportu publicznego, a w tę współpracę zaangażowały się rząd, parlament, samorządy i dedykowane fundusze. „Jednym z efektów jest to, że jesteśmy największym producentem i eksporterem autobusów w całej Unii Europejskiej, a polskie ładowarki są instalowane od Lizbony do Helsinek” - mówił wiceminister środowiska.

W Kongresie Nowej Mobilności w Lublinie uczestniczyło około 500 przedstawicieli samorządów i przedsiębiorstw, w tym firmy motoryzacyjne, informatyczne oraz dostawcy systemów ładowania pojazdów elektrycznych. Organizatorem wydarzenia było Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, we współpracy z miastem Lublin, Związkiem Miast Polskich oraz Izbą Gospodarczą Komunikacji Miejskiej. (PAP)