Przegląd prasy

Nowe oznaczenia na buspasach

9 września 2019

Nowe oznaczenia na buspasach
Urząd Miasta Łodzi - „Łódź wprowadza ułatwienia dla aut elektrycznych, a ZWIK testuje takie pojazdy” (fot. mat. prasowe) [kliknij]

Zgodnie z przepisami ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych (2018.317) pojazdy elektryczne dopuszczone zostały na buspasy. Łódź, jako pierwsze miasto w Polsce, wprowadziło stosowne oznakowanie poziome. Namalowany został piktogram pojazdu elektrycznego i skrót liter EV.

System identyfikacji wizualnej elektromobilności, w tym propozycje znaków poziomych i pionowych, przygotowało Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA). To niezwykle ważne ułatwienie. - Jako pierwsze miasto w Polsce oznaczamy piktogramami buspasy, dzięki czemu wszyscy mieszkańcy zyskają świadomość, że auta elektryczne mogą poruszać się tymi specjalnie wyznaczonymi pasami. To bardzo duże udogodnienie, które pozwala przejechać przez miasto, zwłaszcza w godzinach szczytu, nie stojąc w korkach. Cieszę się, że Łódź wyznacza trendy w zakresie ekologii w aglomeracjach - mówi w miniony piątek, Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi. - Z uwagi na brak kompleksowych rozwiązań prawnych i w większości zamknięty katalog znaków, wprowadzenie szeregu oznaczeń umożliwiających stworzenie systemu informacji dla użytkowników pojazdów elektrycznych w Polsce, jest utrudnione. Dlatego opracowaliśmy gotowe przykłady rozwiązań graficznych, mogące posłużyć jako narzędzie do stworzenia takiego systemu w ramach nowelizacji odpowiednich przepisów. Liczymy, że nasza propozycja otworzy dyskusję na temat konieczności uregulowania tej ważnej dla rozwoju rynku kwestii - mówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA. Premiera raportu "System identyfikacji wizualnej elektromobilności w Polsce" zaplanowano na 9 września br. - w trakcie Kongresu Nowej Mobilności w Lublinie. (jm)