Przegląd prasy

Parkowanie może być łatwiejsze

21 sierpnia 2019

Parkowanie może być łatwiejsze
(fot. Jolanta Michasiewicz)

Znalezienie wolnego miejsca parkingowego - szczególnie w okresie wakacyjnym - często jest zadaniem niezwykle trudnym i denerwującym. Jak szacują niektórzy eksperci około jednej trzeciej ruchu samochodowego w miastach generowane jest przez pojazdy szukające wolnego miejsca parkingowego, a co za tym idzie ograniczenie płynności ruchu oraz wzrost emisji zanieczyszczeń, a także poprawę bezpieczeństwa mieszkańców poprzez ograniczenie poruszania się pojazdów poszukujących miejsca do zaparkowania. I nie jest to wyłączna przypadłość naszych polskich miast.

Władze Wrocławia mówią - koniec z szukaniem parkingu i informują, że miasto wdraża innowacyjną aplikację, a ta ułatwi życie kierowcom. Rozumiemy to jako pierwszy krok, bo tymczasem dotyczy przede wszystkim autokarów turystycznych.

Ogłoszono przetarg na zaprojektowanie i wdrożenie systemu do zarządzania zajętością miejsc parkingowych dla autokarów turystycznych i kopert wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Przygotowana zostanie specjalna aplikacja mobilna oraz platformy dla zarządców parkingów. Informacje mają być przekazywane ze specjalnych czujników za pomocą bezprzewodowej sieci LPWAN. Wrocławski system ma obejmować ponad 90 miejsc postojowych dla autokarów na kilkunastu parkingach oraz 22 miejsca dla osób z niepełnosprawnościami. Wrocław w tej dziedzinie prowadził już projekt badawczy w ramach CityLab. (jm)