Przegląd prasy

Pierwszy wodorowy na stołecznych ulicach

4 listopada 2022

Pierwszy wodorowy na stołecznych ulicach
Nazwa naszego autobusu „NesoBus” pochodzi od pierwszych liter „Nie Emituje Spalin, Oczyszcza (powietrze)”. Autobus wodorowy to idealne rozwiązanie dla mieszkańców miast - nie emituje CO2, tlenków azotu czy pyłów, w szczególności szkodliwych dla zdrowia drobnych pyłów PM 2,5. Autobus ma zasięg do 450 km, co oznacza, że może być użytkowany bez tankowania przez 2 dni. Samo tankowanie wodoru trwa tylko 15 minut (fot. materiały prasowe - Urząd m.st. Warszawy)

Od czwartku, 3 listopada, warszawiacy mogą korzystać z autobusu napędzanego wodorem. NesoBus, bo tak nazywa się pojazd, kursował będzie - do 15 listopada - na dwóch popularnych stołecznych trasach.

NesoBus w swój pierwszy kurs wyruszył sprzed warszawskiego Ratusza. W próbnym przejeździe wziął udział m.in. prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski. - Zapraszamy mieszkańców do wspólnego testowania pierwszego autobusu z napędem wodorowym na warszawskich ulicach. Chcielibyśmy kupić takie pojazdy, ponieważ w rozwoju miejskiego transportu publicznego priorytetem jest dla nas zdrowie mieszkańców i ochrona środowiska. Walczymy ze skutkami ocieplenia klimatu, ale również dbamy o wygodę mieszkańców. Bez środków unijnych takie inwestycje, jak autobusy wodorowe, nie będą jednak możliwe - mówił prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski.

Nie emituje spalin i oczyszcza. NesoBus ma długość 12 metrów i pomieści do 93 pasażerów, w tym do 37 na miejscach siedzących. Wyprodukowany w Świdniku pojazd jest zeroemisyjny, ponieważ jedynym efektem jego spalania jest para wodna. - Cieszę się, że polski autobus wodorowy będzie jeździł ulicami Warszawy. Nazwa naszego autobusu „NesoBus” pochodzi od pierwszych liter „Nie Emituje Spalin, Oczyszcza (powietrze)”. Autobus wodorowy to idealne rozwiązanie dla mieszkańców miast - nie emituje CO2, tlenków azotu czy pyłów, w szczególności szkodliwych dla zdrowia drobnych pyłów PM 2,5. Autobus ma zasięg do 450 km, co oznacza, że może być użytkowany bez tankowania przez 2 dni. Samo tankowanie wodoru trwa tylko 15 minut - powiedział Maciej Stec, Członek Rady Nadzorczej ZE PAK i Wiceprezes Grupy Polsat Plus, producentów autobusu.

Chcesz przejechać się wodorobusem? Nowy autobus został skierowany do obsługi linii, których trasy przebiegają przez zabytkowe, atrakcyjnie turystycznie rejony miasta oraz dzielnice centralne, z gęstą zabudową. W takich warunkach efekt użytkowania nisko- i zeroemisyjnych źródeł napędu jest większy. NesoBus będzie kursował na linii 106 (do 8 listopada), a potem 178 (9-15 listopada; z wyjątkiem 11 listopada). „Sto szóstka” jeździ z Powiśla przez Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, a potem ulicami Królewską i Grzybowską na Wolę. Autobusy 178 kursują Traktem Królewskim i dojeżdżają do osiedli mieszkaniowych w Ursusie.

Ekotransformacja. Komunikacja autobusowa jest najpopularniejszym sposobem przemieszczania się po mieście - w 2021 roku autobusy przewiozły w Warszawie 400 mln pasażerów. Dziś w warszawskiej aglomeracji jest ponad 300 linii autobusowych (dziennych, nocnych, podmiejskich i lokalnych). Dlatego Warszawa stawia na rozwój ekologicznego transportu i sukcesywnie modernizuje tabor autobusowy - inwestując w transport nisko- i zeroemisyjny. Obecnie warszawiacy i goście mogą korzystać ze 162 elektrobusów i 70 autobusów hybrydowych. - Na ulice Warszawy wyjechał pierwszy autobus z napędem wodorowym. Na razie w ramach testów, ale już dziś możemy powiedzieć, że transport zeroemisyjny jest przyszłością - mówił prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski. - Zeroemisyjny transport jest naturalnym kierunkiem rozwoju miast, ale wymaga wielkich nakładów. W Krajowym Planie Odbudowy czekają miliardy złotych na zielony transport. Bez pieniędzy z Unii Europejskiej nie będziemy mieli środków na transformację komunikacji miejskiej w bardziej ekologiczną. Dlatego apeluję do rządu o jak najpilniejsze uruchomienie środków z KPO - dodaje prezydent Rafał Trzaskowski.

Warszawa bardziej zielona. Odchodzenie od węglowodorów i stawianie na zieloną energię jest dla miasta priorytetem - stąd inne, ekologiczne inwestycje związane z transportem miejskim.

W ostatnim latach na dachach autobusowych i tramwajowych wiat przystankowych pojawiły się panele fotowoltaiczne. Gromadzona przez nie energia jest wykorzystywana do podświetlania gablot z rozkładami jazdy po zmroku. Zwiększa się również ilość zazielenionych torowisk, roślinnością obsadzane są również dachy przystanków. W najbliższym czasie powstaną zielone ściany na parkingach przesiadkowych, np. przy stacji Karolin.

Kolejne warszawskie parkingi „Parkuj i jedź” stwarzają miejsca dla właścicieli samochodów elektrycznych. Na 17 parkingach P+R obecnie znajduje się 36 punktów  ładowania (powstaną one na wszystkich kolejnych parkingach). Ekologiczną rewolucję czeka parking P+R przy ul. Połczyńskiej. Wody opadowe będą odprowadzane tu do zbiorników retencyjnych, a mała architektura zostanie oświetlona z energii z paneli.

Źródło: Urząd m.st. Warszawy