Ogłoszenia

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych - zaproszenie

4 listopada 2022

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych - zaproszenie
Pomnik PRZEJŚCIE. Rzeźba wpisuje się w ideę powstającego ośrodka terapeutycznego dla osób poszkodowanych w wypadkach, rodzin ofiar i być może tych, którzy wypadki spowodowali. Autorem projektu jest dr Jacek Kucaba. [kliknij - wirtualny spacer po pomniku PRZEJŚCIE]

Stowarzyszenie „Przejście”, Instytut Transportu Drogowego, Krajowa Rada BRD, Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy brd zapraszają do udziału w oficjalnych obchodach „Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych, które odbędzie się 18-20 listopada 2022 r. w Zabawie k/Tarnowa.

Po raz pierwszy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych był obchodzony w 1993 roku z inicjatywy kilku stowarzyszeń, w tym Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych - FEVR. Inicjatywę tę poparł Papież Jan Paweł II. Doceniając wagę problemu i solidaryzując się z ofiarami wypadków drogowych, 26 października 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rezolucję ustanawiającą trzecią niedzielę listopada, jako Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Rezolucja była zaproszeniem skierowanym do państw członkowskich i organizacji międzynarodowych do obchodów tego dnia będących wyrazem pamięci o wszystkich poszkodowanych oraz ich najbliższych. Dlatego corocznie, w trzecią niedzielę listopada obchodzony jest Światowy Dzień Ofiar Wypadków Drogowych. Jest to ważne wydarzenie na skalę światową, służące upamiętnieniu wielu milionów zabitych i ciężko rannych osób na drogach całego świata oraz aby podkreślić cierpienie wszystkich poszkodowanych ofiar, ich rodzin i społeczności.

Od wielu lat główne obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych w Polsce odbywają się w Zabawie koło Tarnowa w Małopolsce, przy jedynym w kraju pomniku ofiar wypadków drogowych „Przejście”. W ramach wydarzenia, co roku w Zabawie odbywają się uroczystości kościelne, zaświecenie symbolicznego światła pod pomnikiem ofiar wypadków, posadzenie Drzewa Pamięci, spotkania z rodzinami ofiar, warsztaty terapeutyczne, programy edukacyjne, seminaria, konferencje. Warto dodać, że to właśnie w tym miejscu ofiary i rodziny mogą uzyskać pomoc nie tylko w ramach Światowego Dnia, ale także w ciągu całego roku w ramach prowadzonych warsztatów, pomocy psychologicznej, grup wsparcia.

Głównymi organizatorami w Polsce tego dnia są Stowarzyszenie „Przejście”, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Instytut Transportu Samochodowego, Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, FEVR, a całość wspiera m.in. Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Źródło: Wojewódzka Małopolska Rada BRD