Przegląd prasy

Edukacja z udziałem osadzonego sprawcy śmiertelnego wypadku drogowego

21 listopada 2022

Edukacja z udziałem osadzonego sprawcy śmiertelnego wypadku drogowego
Areszt Śledczy Warszawa-Służew, 18.11.2022. Konferencja prasowa oraz inauguracja projektu edukacyjnego pt. „Szanuj zasady, chroń życie” (fot. Jolanta Michasiewicz)

„Szanuj zasady, chroń życie” - w Warszawie, w Areszcie Śledczym na Służewcu miała miejsce inauguracja nowego projektu edukacyjnego za więzienną bramą. Projekt będzie realizowany w placówkach penitencjarnych na terenie całego kraju. Głównym celem projektu jest ograniczenie liczby wypadków z udziałem młodych kierowców. Z grupą młodzieży spotkał się odbywający karę więzienia sprawca wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Nie w szkolnej ławce, ale w placówce penitencjarnej. Nie tylko zasady i przepisy, ale też rozmowa ze skazanym za przestępstwo komunikacyjne. Tak wyglądają spotkania edukacyjne uczniów szkół średnich - przyszłych kierowców, prowadzone w ramach nowego projektu „Szanuj zasady, chroń życie”. Pierwsze spotkanie z młodzieżą poprowadzili dziś Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński oraz p.o. zastępca Głównego Inspektora Transportu Drogowego Klaudia Podkalicka.

Pierwsze spotkanie w ramach nowego cyklu edukacyjnego odbyło się dziś (18 listopada) za murami Aresztu Śledczego Warszawa - Służewiec. Uczestniczyła w nim młodzież z Liceum Ogólnokształcącego nr 68 im. Tytusa Chałubińskiego w Warszawie. To właśnie do przyszłych młodych kierowców kierowany jest projekt.

- Przedstawimy podstawowe zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego, powiemy o przepisach związanych z pierwszeństwem pieszych, o ograniczeniach prędkości, zasadach tworzenia korytarzy życia. Chcemy uczulić młodzież także na to, żeby kierując pojazdem, nie korzystać z telefonów komórkowych i nie jeździć pod wpływem alkoholu czy innych środków odurzających. Młodzież musi być świadoma, że chwila nieuwagi i brawury na drodze może skutkować tym, że całkowicie może się zmienić ich życie. Jednym nieodpowiedzialnym zachowaniem, kilkoma sekundami można przekreślić dotychczasowe plany i znaleźć się w zakładzie karnym - mówił Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.

- Aktualnie w jednostkach penitencjarnych przebywa 6305 osób skazanych za przestępstwa drogowe. 4853 osoby spowodowały wypadek pod wpływem środków odurzających. Większość trafiła zatem do więzienia przez swoją, mówiąc kolokwialnie głupotę. Gdyby nie spożywali alkoholu czy nie zażywali narkotyków, to tych tragedii by nie było. Prawie tysiąc osób spowodowało wypadek ze skutkiem śmiertelnym albo skutkujący dużymi obrażeniami ofiar - mówił Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński. Dodał także: Żyć ze świadomością, że komuś się odebrało życie przez wypadek jest traumą. Większość osób, które trafiają do więzienia, dopiero w więzieniu konfrontują się z tym, co się stało. Proszę sobie wyobrazić młodą osobę z wyrokiem 8 lat w więzieniu. Całe życie może się zawalić w jednym momencie.

I właśnie o tym, jak zmieniło się jego - i wielu innych osób - życie po wypadku, w trakcie którego śmiertelnie potrącił rowerzystę, opowiedział niewiele starszy od słuchaczy młody mężczyzna.

- Trafiłem do więzienia za wypadek ze skutkiem śmiertelnym. Zabiłem rowerzystę. To był zwykły dzień. Wstałem rano i chciałem pojechać po jedzenie jakieś 500 m. Było nas 4 w samochodzie. Nie miałem prawa jazdy. Posłuchałem, żeby pojechać na stację. Zaczęło padać, jechałem za szybko. Straciłem panowanie nad samochodem i wjechałem w rowerzystę. Mężczyzna zginął na miejscu. Zniszczyłem sobie życie. Tego nie da się zapomnieć. Przeżywa się to w każdej chwili codziennie. Żałowałem, żałuję i będę żałować do końca życia. Próbowałem napisać list do rodziny ofiary. W trakcie rozprawy nie mogłem spojrzeć rodzinie zmarłego prosto w oczy. Było mi wstyd. Gdybym mógł cofnąć czas, na pewno nie posłuchałbym się. Nie stałoby się to - ostrzegał uczestników spotkania skazany za przestępstwo komunikacyjne.

„Świadectwo” skazanego ma skłonić do refleksji i przestrzec młodych lub przyszłych kierowców przed nieodpowiedzialnym zachowaniem, którego konsekwencje ponoszą ofiary zdarzeń drogowych i ich najbliżsi, ale również sprawcy i ich rodziny.

- Na pewno wezmę ten wywiad do serca i na ulicy będę ostrożna. Taka lekcja jest bardzo potrzebna. Będę zwracała bardzo dużą uwagę na to, jak będę prowadzić, na bezpieczeństwo swoje i innych. Ja już zdałam prawo jazdy i teraz mam pewne obawy, żeby wsiąść samemu za kierownicę, bo na kursie jest instruktor, ma ten hamulec, a teraz ja będę odpowiadać za swoje bezpieczeństwo i innych ludzi - podkreśliła Natalia, jedna z uczennic biorących udział w spotkaniu. Projekt edukacyjny „Szanuj zasady, chroń życie” będzie realizowany w placówkach penitencjarnych na terenie całego kraju. Jest efektem podpisanego przez GITD porozumienia o współpracy ze Służbą Więzienną. Głównym celem projektu jest ograniczenie liczby wypadków z udziałem młodych kierowców, a także wskazanie młodym ludziom konsekwencji ich decyzji i wyborów, które mogą mieć bezpośredni wpływ na życie wielu ludzi oraz uświadomienie, że jedna nieprzemyślana decyzja może skończyć się karą więzienia. Z policyjnych danych wynika, że grupa tzw. „młodych kierowców” w wieku 18-24 lata charakteryzuje się najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków na 10 tys. populacji. W 2021 r. byli oni sprawcami 3 653 wypadków, w których zginęły 382 osoby, a 4 630 zostało rannych.

Inauguracja projektu „Szanuj zasady, chroń życie” odbyła się przed Światowym Dniem Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych, który jest obchodzony w trzecią niedzielę listopada.

Źródło: GITD