Przegląd prasy

Pojazdy „prawie elektryczne” i „wyłącznie elektryczne”?

6 listopada 2018

Pojazdy „prawie elektryczne” i „wyłącznie elektryczne”?
Nalepka do oznaczania pojazdów elektrycznych (EE). Opis: Opis: materiał: samoprzylepny wodoodporny, barwa tła: niebieska, barwa napisu EE: żółta, grubość linii liter EE: 2÷3 mm, wysokość liter EE: 20÷22 mm, szerokość liter napisu EE: 13÷15 mm, odstępy między literami EE: 2÷3 mm, barwa napisu Strefa czystego transportu, Clean transport zone, ECO i PL: biała, barwa numeru TERYT gminy (siedmiocyfrowego) i numeru porządkowego wyprodukowanej nalepki (siedmiocyfrowego - od 0000001 do 9999999): czarna, flaga: biało-czerwona o szerokości 20 mm, oznaczenia wyśrodkowane w poziomie, napis EE wyśrodkowany również w pionie. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 7 maja 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych [kliknij]

Jeszcze raz redakcja dziennika „Gazeta Wrocławska” podejmuje problem pojazdów elektrycznych. Tym razem sprawa dotyczy tych pojazdów i adresowanego do ich właściciela udogodnienia tj. korzystania z uprzywilejowanych buspasów. Jak się dowiadujemy we Wrocławiu z tego przywileju korzystają też kierowcy aut „prawie elektrycznych”. Cóż to za kategoria? Otóż są kierowcy, którzy tłumaczą, że „skoro ich auto ma akumulator to znaczy że jest elektryczne i mogą bez problemu i konsekwencji omijać pozostałych kierowców „uczciwie” stojących w korku”. Jak to komentują dziennikarze – to prowadzi do wielu niebezpiecznych i nerwowych sytuacji.

Szanowni kierowcy aut „prawie elektrycznych” - z dniem 1 lipca 2018 r. w życie weszło rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 7 maja 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych (2018.893). Czy zgodnie z zawartymi w tym akcie przepisami w prawym dolnym roku przedniej szyby obok nalepki kontrolnej macie nalepkę pojazdu elektrycznego (EE)? To właśnie nalepka oznaczająca pojazd, który ma przywilej jazdy buspasem. Zachęcamy także do lektury art. 148b ust. 1 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych (2018.317). Za dwa lata takie pojazdy otrzymają zielone tablice rejestracyjne. Uprawnienie do jazdy po buspasach przysługuje samochodom wyłącznie elektrycznym od wejścia w życie ustawy o elektromobilności, czyli od 22 lutego 2018 roku, przywilej może dotyczyć pojazdów elektrycznych, jednak zdecydowanie nie „prawie elektrycznych”. I uzupełniająco dodajmy, iż samorządy mogą zakazać elektrykom jazdy buspasami, ale wówczas tę informację musza umieścić na stosownej tablicy informacyjnej. Za złamanie zakazu przejazdu buspasem grozi mandat w wysokości 100 zł i jeden punkt karny. (jm)

„Gazeta Wrocławska”’ – „Jadą pasem dla elektrycznych aut bo mają akumulator” (screen)