Przegląd prasy

W sprawie rozwoju infrastruktury rowerowej

24 czerwca 2024

W sprawie rozwoju infrastruktury rowerowej
Piotr Borys, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, poseł na Sejm IX i X kadencji (fot. MSiT)

Posłowie Jacek Niedźwiedzki i Franciszek Sterczewski złożyli interpelację w sprawie rozwoju turystyki rowerowej [kliknij]. Odpowiedzi udzielił Piotr Borys, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Resort informuje: - Władze gmin i powiatów coraz częściej zauważają pozytywne aspekty turystyki rowerowej i inwestują w nowe drogi i szlaki rowerowe oraz w infrastrukturę towarzyszącą.

Grupa posłów w zgłoszonej interpelacji poselskiej wskazują, iż samorządy województw dostrzegają dużą szansę dla rozwoju lokalnej turystyki właśnie w turystyce rowerowej. Dlatego też opracowują regionalne polityki rowerowe i (z różnym skutkiem) podejmują działania na rzecz polepszenia infrastruktury. Rozwój tej gałęzi turystyki wymaga stworzenia sieci wysokiej jakości, spójnych tras rowerowych (EuroVelo, krajowych, wojewódzkich), co generuje konieczność systemowej integracji infrastruktury dla dobra zarówno jej użytkowników, jaki i strategii promowania dziedzictwa kulturowego Polski poprzez tę aktywność. I konkludują oraz pytają: - Popularność turystyki rowerowej stale rośnie, należy więc zauważyć ogromny potencjał, jaki się w niej kryje. W związku z tym, pytają: W jaki sposób ministerstwo współpracuje z marszałkami województw w sprawach związanych z rozwojem turystyki rowerowej? Czy Ministerstwo Sportu i Turystyki planuje opracować rekomendacje dla samorządów wojewódzkich, np. w zakresie promocji tego typu turystyki? Czy Ministerstwo Sportu i Turystyki współpracuje w tym temacie z Ministerstwem Infrastruktury (np. w zakresie koordynacji tworzenia spójnej sieci tras długodystansowych) oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego (np. w zakresie wspólnego opracowania merytorycznej części tras, związanej z promocją kultury i historii)?

Odpowiedzi udzielił Piotr Borys, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki informuje: - Rozwój turystyki rowerowej w Polsce jest ważnym zadaniem zarówno na szczeblu lokalnym jak i centralnym. Specyfika turystyki rowerowej, jej rosnąca popularność daje szansę na rozwój gospodarczy małych miejscowości, obszarów wiejskich i regionów, które zaczynają być ujmowane w wakacyjnych planach turystycznych. Produkcja, sprzedaż, sieć wypożyczalni rowerów może stać się dobrze prosperującym działem gospodarki, szczególnie dla lokalnych społeczności. Rozwój turystyki rowerowej wpisuje się w promowaną przez Komisję Europejską politykę zrównoważonego rozwoju.

I kwestia tytułowa: - Władze gmin i powiatów coraz częściej zauważają pozytywne aspekty turystyki rowerowej i inwestują w nowe drogi i szlaki rowerowe oraz w infrastrukturę towarzyszącą. Podobnie problemy dotyczące bezpieczeństwa rowerzystów. Jak się dowiadujemy resort od lat wspiera Ministerstwo Sportu i Turystyki od lat wspiera działania na rzecz promocji - jak konkurs Gmina Przyjazna Rowerzystom organizowany przez Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze. Konkurs promuje gminy, które dbają o bezpieczeństwo rowerzystów, wspierają akcje „Bądź bezpieczny na rowerze”, zachęcają do jazdy w kaskach i kamizelkach odblaskowych, a także do znakowania rowerów. Powyższe jest okazją do promocji gmin „przyjaznych rowerzystom”, ale również do dostrzeżenia zaangażowania władz gmin, lokalnych stowarzyszeń i aktywistów działających na rzecz rozwoju turystyki. -  Konkurs ma za zadanie wspierać i nagradzać działania związane z inwestycjami w infrastrukturę turystyczną: szlaki, ścieżki i drogi rowerowe, wypożyczalnie rowerów, stojaki dla rowerów w miejscach użyteczności publicznej, promocją w postaci wydanych map, przewodników, informacji na stronach gminy i innych portalach, popularyzacją turystyki rowerowej poprzez organizację cyklicznych imprez dla miłośników rowerów. Ponadto, w 2023 r. dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach otwartego konkursu ofert na wsparcie w 2023 r. realizacji zadań publicznych z zakresu części 40 budżetu państwa - Turystyka niżej wymienione zadania realizowane przez: 1. Stowarzyszenie Gmin i Powiatów "Dolnośląska Kraina Rowerowa" tytuł zadania publicznego „Opracowanie strategii rozwoju turystyki rowerowej województwa dolnośląskiego” (kwota dotacji 93 500,00 zł).I nie jest to odosobniona inicjatywa [kliknij]. Ważnym elementem prac w omawianym zakresie jest współpraca Ministerstwa Sportu i Turystyki z Ministerstwem Infrastruktury. (jm)