Legislacja

Dowód rejestracyjny do 1.10.2025 r. po staremu

25 czerwca 2024

Dowód rejestracyjny do 1.10.2025 r. po staremu
RCL. 24.06.2024 r. Projekt Ustawy o zmianie ustawy o dokumentach publicznych (fot. archiwum Grupa IMAGE) [kliknij]

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało i przekazało do publikacji w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów projekt nowelizacji ustawy o dokumentach publicznych [kliknij], w którym zaproponowało wydłużenie - do 1 października 2025 r. - terminu działania użytkowanego systemu wydawania dowodów rejestracyjnych.

Jak uzasadniają autorzy zaproponowanej nowelizacji: „Projekt ustawy przewiduje zmianę terminu określonego w art. 73 ust. 1b ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o dokumentach publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 564), stanowiącego maksymalny (najpóźniejszy) termin, jaki może być wskazany w komunikacie ministra właściwego do spraw informatyzacji określającym termin wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających wydawanie dowodów rejestracyjnych pojazdów przez organy rejestrujące służb, z 1 października 2024 r. na 1 października 2025 r. Zgodnie z art. 73 ust. 1 pkt 4 służby, o których mowa w art. 73 ust. 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1047, z późn. zm.), mogą wydawać dowody rejestracyjne zgodne z aktualnie określonym wzorem, nie dłużej niż do dnia poprzedzającego dzień określony w komunikacie ministra właściwego do spraw informatyzacji. Po tym terminie konieczne będzie obsłużenie procesu wydawania dowodów rejestracyjnych poza systemem teleinformatycznym obsługującym rejestrację pojazdów służb ręcznie z uwagi na to, że aktualnie eksploatowany system, który zostanie wygaszony po uruchomieniu nowego rozwiązania, nie obsłuży wydruku dowodów rejestracyjnych zgodnych z nowym wzorem.

Zmiana wynika z konieczności zapewnienia dodatkowego czasu na przeprowadzenie i zakończenie prac w zakresie modernizacji centralnej ewidencji pojazdów służb, o której mowa w art. 80a ust. 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym, w tym również akredytacji tego systemu po stronie centralnej oraz po stronie interesariuszy konieczne jest przesunięcie maksymalnego terminu uruchomienia wymaganych rozwiązań technicznych.”.

Projekt oddziałuje na: Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych, Służbę Ochrony Państwa, Policję, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencję Wywiadu, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Służbę Wywiadu Wojskowego, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Straż Graniczną, Krajową Administrację Skarbową.

W ocenie skutków regulacji przedstawiono informację, iż projekt będzie przedmiotem uzgodnień i opiniowania w terminie 7 dni (data publikacji w RCL 21.06.2024. Skrócenie terminu uzasadnione jest potrzebami interesariuszy i obecnym przewidywaniem terminem wdrożenia systemu przypadającym na 1 października 2024 r. Projekt nie będzie przedmiotem konsultacji publicznych, z uwagi na to, że jego zakres przedmiotowy dotyczy wyłącznie organów rejestrujących służb, z którymi projekt zostanie uzgodniony w ramach uzgodnień i opiniowania. Stosownie do postanowień art. 5 ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa, projekt został udostępniony w Biuletynie Informacji Publicznej. Ponadto zgodnie z § 52 ust. 1 uchwały Nr 190 Rady Ministrów z dnia 29 października 2013 r. - Regulamin pracy Rady Ministrów, został udostępniony w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Rządowego Centrum Legislacji, w serwisie Rządowy Proces Legislacyjny. (jm)