Przegląd prasy

Współdzielenie przestrzeni publicznej

18 września 2024

Współdzielenie przestrzeni publicznej
(fot. mat. prasowe ETM - EUROPEANMOBILITYWEEK)

Celem tegorocznego Europejskiego Tygodnia Mobilności (ETM) jest współdzielenie przestrzeni publicznej dla poprawy jakości życia w mieście. Sekretariat Europejski zaprezentował tegoroczne hasło kampanii: Shared Public Space w polskiej wersji językowej przetłumaczone jako Współdzielenie przestrzeni publicznej.

Oto jak w wytycznych ETM organizatorzy uzasadniają inicjatywę: - Ponad 70% Europejczyków mieszka na obszarach miejskich, przez co w wielu miastach brakuje przestrzeni publicznej. Miejsca, które oferują wystarczająco dużo przestrzeni dla wszystkich mieszkańców, środków transportu i aktywności, zapewniają większą równość społeczną i bezpieczeństwo na drogach, mniejszy hałas i zanieczyszczenie powietrza, a także lepszą jakość życia. To między innymi dlatego współdzielenie przestrzeni publicznej przynosi społeczeństwu tak wiele korzyści. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego stanowią 70% ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w miastach, dlatego niezwykle ważne jest priorytetowe traktowanie tej grupy podczas zarządzania przestrzenią publiczną. Aby zachęcić mieszkańców do częstszego poruszania się pieszo i jazdy na rowerze, należy zapewnić im więcej dedykowanej infrastruktury wysokiej jakości oraz stworzyć przepisy ruchu drogowego, które będą traktować pieszych i rowerzystów w uprzywilejowany sposób. Władze publiczne mają narzędzia do wdrażania takich zmian w polityce i infrastrukturze, które wspierają trwałe przestawienie się na zrównoważoną mobilność. Miasta, w których żyjemy, są ostatecznie kształtowane przez nasze indywidualne wybory. Razem poprawmy współdzieloną przestrzeń publiczną!

Sekretariat Europejski zaprezentował tegoroczne hasło kampanii: Shared Public Space  w polskiej wersji językowej przetłumaczone jako Współdzielenie przestrzeni publicznej.

Obok hasła apel o poprawę jakości życia w mieście i wspieranie tworzenia infrastruktury ukierunkowanej na ludzi; uzupełnienie innych inicjatyw UE, takich jak REPowerEU i Europejski Zielony Ład; ułatwianie korzystania z bardziej ekologicznych środków transportu i promowanie zmiany zachowań poprzez zapewnienie odpowiedniej infrastruktury, sieci, warunków i miejsc przeznaczonych dla osób korzystających z aktywnej mobilności i transportu publicznego.

Rejestracja uczestników ETM 2024 jest już możliwa bezpośrednio pod linkiem: https://registration.mobilityweek.eu/login.php?lang=pl

Zainteresowani zachęcani są do śledzenia strony www.mobilityweek.eu, gdzie w zakładce 2024 Campaign resources (link: https://mobilityweek.eu/campaign-resources/) będą stopniowo publikowane tegoroczne materiały tematyczne w języku polskim oraz udostępniane materiały graficzne [kliknij].

Przewidziano nagrody! (jm)