Przegląd prasy

Wyższe opłaty za egzamin na prawo jazdy

Autor: "Życie Warszawy"

13 sierpnia 2005

"Wysokość nowych kwot jest dla mnie niezrozumiała. Zmiany w egzaminowaniu są na tyle małe, że w żaden sposób nie można nimi uzasadniać tak radykalnych podwyżek, uderzających bezpośrednio w kandydatów na kierowców". - uważa Wojciech Szemetyłło, prezes Stowarzyszenia Ośrodków Szkolenia Kierowców, właściciel szkoły jazdy. Projektowane zmiany:

Lp. Zakres egzaminu Obowiązujące stawki Projektowane stawki
1. teoretyczny przeprowadzany w formie pisemnego testu lub przy użyciu komputerowego urządzenia egzaminacyjnego 20 zł 35 zł
2. teoretyczny przeprowadzany w formie ustnej 40 zł 40 zł
3. praktyczny dla kategorii A1 i A prawa jazdy 96 zł 160 zł
4. praktyczny dla kategorii B prawa jazdy 74 zł 150 zł
5. praktyczny kategorii B1, C1, D1 lub T prawa jazdy 91 zł 120 zł
6. praktyczny dla kategorii C, D lub B+E prawa jazdy 110 zł 165 zł
7. praktyczny dla kategorii C1+E, C+E, D1+E lub D+E prawa jazdy 143 zł 195 zł
8. praktyczny przeprowadzony w celu wydania pozwolenia do kierowania tramwajem, zwanego dalej "pozwoleniem" 67 zł 100 zł

Tomasz Piętka z Departamentu Transportu Drogowego Ministerstwa Infrastruktury uważa, podwyżki za uzasadnione: "Zmiany w egzaminach wymagają zatrudnienia nowych egzaminatorów, zakupu nowych pojazdów. Po za tym w ostatnich latach znacznie wzrosły ceny benzyny, a teraz auta egzaminacyjne będą dłużej jeździć po mieście, więc pochłoną więcej paliwa." Andrzej Szulc, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie: "Ceny powinny być jeszcze większe, bo tylko wtedy ludzie nie będą bagatelizować egzaminów i przyjdą na nie przygotowani, gotowi do jazdy po ulicach".

Tekst jednolity i aktualizowany rozporządzenia dostępny w: PRAWO DROGOWE. Część 1. Ruch drogowy poz. 302d (aktualizacja 41 - w przygotowaniu).

Słowa kluczowe prawo jazdy