Przegląd prasy

Zaniedbano edukację zasad brd wśród młodych rowerzystów

16 sierpnia 2016

48b19c7cdf042ec7607f6437a8b603ef834affb8

(544-47 fot. Jola Michasiewicz)

Wiosną tego roku zachęcaliśmy naszych Czytelników do wypowiedzi w sprawie używania przez rowerzystów słuchawek dousznych. Sugerowaliśmy nowelę kodeksu drogowego. Niestety pomysł nie spotyka się z powszechną akceptacją. Poproszona o wypowiedź doświadczona i utytułowana rowerzystka Iwona Wnorowska akceptowała tę propozycję, powiedziała: “Zdecydowanie tak. Jeżeli chodzi o przepisy ruchu drogowego, jestem za takim samym traktowaniem rowerzystów, jak i kierowców aut. Jazda rowerem po alkoholu, rozmawianie przez telefon, czy słuchawki na uszach powinny być kategorycznie zabronione, bez względu na to, czy rowerzysta porusza się po jezdni, ścieżce rowerowej, czy chodniku. Bardzo się cieszę, że ktoś wreszcie zwrócił uwagę na ten problem. Mam nadzieję, że uda się takie zmiany wprowadzić, a potem - co ważniejsze - wyegzekwować ich przestrzeganie.”

Dzisiaj dziennik “Rzeczpospolita” przywołuje znaczące statystyki: Co czwarty rowerzysta jeździ ze słuchawkami na uszach. Rowerzysta czy rolkarz w słuchawkach, zaaferowany płynącą z nich muzyką, odcięty od otoczenia i mniej lub bardziej rozkojarzony, to obecnie widok nader częsty. Tak jeździ ok. 80 proc. rolkarzy i od 20 do 25 proc. rowerzystów – wynika z sondażu Centrum Profilaktyki Społecznej “Ryzykowne zachowania na kółkach". Wnioski są alarmujące. Badaniu obserwacyjnemu poddano 1251 losowo wybranych rowerzystów i rolkarzy. Z kolei metodą ankietową przebadano 301 cyklistów i rolkarzy oraz 403 kierowców zawodowych – głównie prowadzących autobusy i taksówki. Wśród popierających konieczność zmiany przepisów są policjanci, ale też kierowcy zawodowi. To cieszy. To krok w dobrym kierunku.

Jednak za wypowiedzią prof. Mariusza Jędrzejko chcielibyśmy zwrócić uwagę na inną kwestię: “– Zaniedbano nauczania zasad bezpieczeństwa drogowego wśród rowerzystów, głównie młodych. A trzeba ich edukować, bo cyklistów i ścieżek rowerowych przybywa. Powinien zostać prawnie wprowadzony zakaz jazdy ze słuchawkami na uszach – mówi na łamach “Rzeczpospolitej” profesor.