Statystyka

PAMIĘTAJ, WSPIERAJ, DZIAŁAJ czyli Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

13 listopada 2020

PAMIĘTAJ, WSPIERAJ, DZIAŁAJ czyli Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych
Transmisja dostępna będzie 15. listopada od godziny 10.30 [klinij]

W najbliższą niedzielę – 15. listopada odbędą się oficjalne obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Współorganizowane z Europejską Federacją Ofiar Drogowych stanowi centralne europejskie wydarzenie. W trudnej sytuacji pandemii realizowane tylko i wyłącznie w wersji on-line. Transmisja dostępna będzie 15. listopada od godziny 1030 na profilach społecznościowych organizatorów lub bezpośrednio pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=2y-4Y6LNmSQ&feature=youtu.be

Głównymi organizatorami są: Stowarzyszenie „Przejście”, Instytut Transportu Samochodowego, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, FEVR, a całość wspiera m.in. Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Poniżej informacja o historii oraz polskich obchodach Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych i wydarzeniach towarzyszących, przygotowana przez Katarzynę Dobrzańską-Junco – zachęcamy do lektury, zachęcamy do udziału uroczystości w Zabawie’2020.

Redakcja tyg. PRAWO DROGOWE@NEWS

POCZĄTKI

Organizacje międzynarodowe już pod koniec lat osiemdziesiątych zaczęły zwracać uwagę na tragiczne skutki i zbyt wielką liczbę ofiar. Śmierć i urazy, jako konsekwencje wypadków drogowych, są traumatycznymi przeżyciami. Często ofiary wypadków są pozostawione same sobie bez wsparcia i pomocy. Istnieje więc potrzeba zwracania uwagi całego świata i przypominania, że my wszyscy, jako uczestnicy systemu transportowego jesteśmy współodpowiedzialni za ofiary złego funkcjonowania tego systemu. Tak zrodziła się idea publicznego wyrażenia pamięci o ofiarach wypadków drogowych.

Po raz pierwszy Dzień Pamięci był obchodzony w 1993 roku z inicjatywy kilku stowarzyszeń, w tym Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych – FEVR. Inicjatywę tę poparł Papież Jan Paweł II polecając w tym dniu modlitwom wiernych ofiary wypadków i ich rodziny.

Doceniając wagę problemu i solidaryzując się z ofiarami wypadków drogowych, 26 października 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rezolucję ustanawiającą trzecią niedzielę listopada, jako Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Rezolucja była zaproszeniem skierowanym do państw członkowskich i organizacji międzynarodowych do obchodów tego dnia będących wyrazem pamięci o wszystkich poszkodowanych oraz ich najbliższych.

DZISIAJ

Corocznie, w trzecią niedzielę listopada obchodzony jest Światowy Dzień Ofiar Wypadków Drogowych. Jest to ważne wydarzenie na skalę światową, służące upamiętnieniu wielu milionów zabitych i ciężko rannych osób na drogach całego świata oraz aby podkreślić cierpienie wszystkich poszkodowanych ofiar, ich rodzin i społeczności.

Od wielu lat główne obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych w Polsce odbywają się w Zabawie koło Tarnowa w Małopolsce, przy jedynym w kraju pomniku ofiar wypadków drogowych „Przejście”.  W ramach wydarzenia, co roku w Zabawie odbywają się uroczystości kościelne, zaświecenie symbolicznego światła pod pomnikiem ofiar wypadków, posadzenie drzewa pamięci, spotkania z rodzinami ofiar, warsztaty terapeutyczne, programy edukacyjne, seminaria naukowe, konferencje. Ale tak ważne działania dla poszkodowanych i ofiar to nie tylko kwestia jednego dnia.

Od wielu lat w Zabawie prowadzone są warsztaty terapeutyczne w ciągu całego roku, pomagające ofiarom, rodzinom ofiar poradzić sobie z cierpieniem i traumą powypadkową. Stowarzyszenie „Przejście” oraz Centrum Inicjatyw BRD, przy wsparciu Instytutu Transportu Samochodowego, Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego dążą do tego, aby właśnie w Zabawie powstało centralne, profesjonalne i kompleksowe Centrum Leczenia Traumy.

Trzeba potrzebującym dać sensowną propozycję, nie tylko poklepywać po ramieniu, nie tylko wyrażać współczucie, trzeba dać im szansę wyjścia z dramatu. Naszą propozycją są warsztaty które prowadzimy i Centrum Leczenia Traumy o którego powstanie walczymy . Mamy też wyjątkowy pomnik Przejście, oraz obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych – podkreśla ks. Zbigniew Szostak, kustosz Sanktuarium Bł. Karoliny Kózkówny.

15. LISTOPADA 2020 – CENTRALNE OBCHODY EUROPEJSKIE WŁAŚNIE W POLSCE

W tym roku Europejskie Obchody Światowego Dnia Pamięci odbędą się właśnie w Zabawie. Wszystkie europejskie kraje – i organizacje zajmujące się pomocą powypadkową będą uczestniczyły razem z Polską w obchodach w Małopolsce. Europejska Federacja FEVR ogłosiła, że centralne uroczystości świętujące 15 lat od ustanowienia Światowego Dnia Pamięci odbędą się właśnie w Zabawie. W tym roku, z powodu pandemii całość wydarzenia przeniesiono też do internetu.

Organizatorzy zadbali o to, aby całość była dwujęzyczna, ze względu na jej zasięg. Oprócz stałych elementów wydarzenia jak Msza Święta, złożenie kwiatów pod pomnikiem „Przejście”, posadzenie Drzewa Pamięci, organizatorzy wraz Europejską Federacją przygotowali dwujęzyczną wystawę poświęconą Dniu Pamięci i losom ofiar. Wystawa obejmuje 4 obszary tematyczne: Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych na świecie, Zabawa - miejsce szczególne, Obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych w Polsce, Losy ofiar- nasze historie.

Przed wystawą nastąpi jednak jeszcze jeden bardzo ważny moment. To słowa wsparcia i pamięci. Odbędzie się transmisja z przekazem właśnie dla Polski i Zabawy, dla ofiar wypadków wielu osób, przedstawicieli organizacji polskich i europejskich które zajmują się pomocą powypadkową i mają na nią decydujący wpływ zarówno w Polsce jak i Europe. Wśród przemawiających znajdą się m.in. Brigitte Chaudhry założycielka i Prezes RoadPeace, była Prezes FEVR, Jean Todt - Specjalny Wysłannik Sekretarza Generalnego ONZ ds. Bezpieczeństwa Drogowego, Jeannot Mersch - Przewodniczący Europejskiej Federacji Ofiar Drogowych FEVR , Lilyana Pavlova Vice Prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Antonio Avenoso - Dyrektor Wykonawczy w Europejskiej Radzie Bezpieczeństwa Transportu, Matthew Baldwin - Europejski Koordynator ds. Bezpieczeństwa Drogowego, Olga Algayerova Dyrektor Wykonawcza Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych, Adina Vălean - Europejska Komisarz ds. Transportu. Z Polski udział wezmą: Andrzej Adamczyk - Minister Infrastruktury, Konrad Romik - Sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, prof. Marcin Ślęzak - Dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego, Łukasz Smółka - Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Przewodniczący Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Marek Dworak - Sekretarz Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

ŚWIATŁO PAMIĘCI

Na koniec bardzo symboliczna i ważna inicjatywa: Światło Pamięci. W Niedzielę 15 listopada o godz. 1900 , bez względu na to, gdzie jesteśmy, zapalmy wszyscy Światło Pamięci. Jedno małe światło, solidaryzując się z wszystkimi tymi, którzy kogoś stracili, myśląc o tych, którzy odeszli.

Serdecznie zapraszamy do przyłączenia się do transmisji on-line z oficjalnych obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych! [kliknij] 

Głównymi organizatorami w Polsce tego dnia są Stowarzyszenie „Przejście”, Instytut Transportu Samochodowego, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, FEVR, a całość wspiera m.in. Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

 

Katarzyna Dobrzańska-Junco,

 stowarzyszenie “Przejście”, Centrum Inicjatyw BRD, Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, członkini Europejskie Federacji FEVR (fot. ze zbiorów Autorki)