Statystyka

Tysiące kontroli drogowych i tysiące zarejestrowanych naruszeń

3 września 2020

Tysiące kontroli drogowych i tysiące zarejestrowanych naruszeń
(fot. ITD)

I kolejne ważne podsumowanie – minionego już – okresu wakacyjnego na polskich drogach. Dziś analiza Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Inspektorzy ITD przeprowadzili ok. 29,5 tys. kontroli pojazdów ciężkich, 250 tys. zarejestrowanych zostało w systemie CANARD.

ITD podsumowuje. Blisko 250 tys. naruszeń zarejestrowanych w systemie CANARD, niemal 29,5 tys. kontroli pojazdów ciężkich, w tym ponad 1 tys. autokarów - to tylko wybrane dane podsumowujące wakacyjne działania Inspekcji Transportu Drogowego. Inspektorzy ITD przez ostatnie dwa miesiące zwracali szczególną uwagę na bezpieczeństwo podróżujących w czasie wakacyjnych wzmożonych wyjazdów.

Mniej autokarów na drogach, ale więcej sprawnych technicznie. W okresie pandemii Covid-19 ruch autokarów wycieczkowych jest mniejszy. Inspektorzy prowadzili jednak w okresie wakacyjnym cykliczne kontrole zarówno w stałych punktach kontroli, jak i na głównych szlakach komunikacyjnych. Inspektorzy sprawdzili stan techniczny blisko 1100 autokarów oraz uprawnienia i stan trzeźwości prowadzących je kierowców. - Kontrole, które prowadzą inspektorzy, również z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu są bardzo dokładne. Zależy nam na tym, aby autokary, którymi podróżują również najmłodsi, były w coraz lepszym stanie i zapewniały bezpieczną jazdę - mówi Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego. W trakcie tegorocznych wakacji odnotowaliśmy mniej przypadków, kiedy ze względu na stwierdzone nieprawidłowości, w trosce o bezpieczeństwo pasażerów, konieczne było zatrzymanie dowodów rejestracyjnych. Inspektorzy zatrzymali 32 dowody rejestracyjne, co stanowi ok 3 proc. wszystkich skontrolowanych pojazdów. W ubiegłym roku takich przypadków było o ok. 2 proc. więcej - dodał szef ITD.

6 autokarów, po kontroli ITD, nie wyjechało w dalszą trasę. Tak było m.in. w przypadku kontroli autokaru we Wrocławiu, którym dzieci miały wyjechać nad morze. Dolnośląscy inspektorzy stwierdzili poważną wadę układu hamulcowego. Zakazem jazdy zakończyła się również kontrola przeprowadzona przez łódzkich inspektorów ITD. W autokarze, którym dzieci przyjechały na jedno z kąpielisk w Łodzi, stwierdzono niesprawny hamulec postojowy, brak sygnału dźwiękowego i niedziałające światło przednie oraz cofania, a także brak niezbędnego wyposażenia, jak apteczka i trójkąt ostrzegawczy. Czynności kontrolne w ramach akcji „Bezpieczny autokar” zakończyły się również nałożeniem 155 mandatów karnych. Nie stwierdzono przypadków prowadzenia autokarów wycieczkowych przez nietrzeźwych kierujących.

250 tys. naruszeń w systemie CANARD. Ponad 240 tys. zarejestrowanych przekroczeń prędkości i ponad 9 tys. przypadków niestosowania się do sygnalizacji świetlnej - tak wygląda wakacyjna statystyka fotoradarowa. Najwięcej przekroczeń prędkości zarejestrował fotoradar w Krzywanicach - niemal 3,4 tys. naruszeń. - Liczba zarejestrowanych przekroczeń prędkości jest porównywalna do liczby naruszeń stwierdzonych w trakcie ubiegłorocznych wakacji. Wprawdzie w pierwszych tygodniach wakacji rosła liczba przypadków niestosowania się do ograniczeń prędkości i była wyższa niż w ubiegłym roku, to jednak w ostatnich dwóch tygodniach wakacji sytuacja zaczęła się stabilizować. Wzrosła natomiast o ponad 21 proc. liczba przypadków niestosowania się przez kierujących do sygnalizacji świetlnej. System zarejestrował 9,2 tys. takich przypadków - podsumowuje Alvin Gajadhur.

Kierowcy przekraczali prędkość średnio o 23 km/h, ale byli też niechlubni rekordziści. Fotoradar w miejscowości Dzierzążnia na Mazowszu zarejestrował pojazd, którego kierowca miał na liczniku 180 km/h. Z kolei z prędkością 167 km/h jechał kierowca przez Kleczanów w województwie świętokrzyskim, a o 113 km, przy ograniczeniu do 60 km/h, przekroczył dozwoloną prędkość kierujący pojazdem w miejscowości Wilków na terenie Dolnego Śląska. - Przypadki brawurowej jazdy to niestety dowód na to, że kierowcy wciąż ignorują nie tylko przepisy, ale nie myślą o bezpieczeństwie własnym i swoich najbliższych. Apeluję o rozsądek, o przewidywanie skutków swoich decyzji. Stosujmy się do ograniczeń prędkości, zwolnijmy, dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze, szanujmy innych uczestników ruchu drogowego - podkreśla szef ITD.

Sprawcami większości wykroczeń byli kierujący pojazdami osobowymi. Odpowiadają za blisko 93 proc. stwierdzonych naruszeń. Do ograniczeń prędkości nie zastosowało się niemal 16 tys. kierowców pojazdów ciężarowych, to więcej o 31,5 proc. niż rok wcześniej.

Kontrolowany ciężki transport. Aby zapewnić bezpieczeństwo podróżującym na wakacyjny wypoczynek, inspektorzy prowadzili również wzmożone kontrole pojazdów ciężarowych i autobusów. Przeprowadzono blisko 29,5 tys. tego typu kontroli drogowych. - Niestety wciąż najwięcej ujawnionych nieprawidłowości dotyczy nieprzestrzegania przez kierowców dopuszczalnego czasu prowadzenia pojazdów oraz obowiązkowych przerw i odpoczynków. Stwierdzono ponad 42% naruszeń w tym obszarze, a 36% kolejnych związanych było z nieprawidłowym używaniem urządzeń rejestrujących. Kierowcy wciąż nie zdają sobie sprawy, że zmęczenie jest ogromnym ryzykiem i może doprowadzić do drogowych tragedii - ocenia szef ITD.

Ze względu na zły stan techniczny pojazdów inspektorzy zatrzymali blisko 1,8 tys. dowodów rejestracyjnych. Jednym z rażących przykładów jest kontrola przeprowadzona w ostatnich dniach przez pomorskich inspektorów. Zestaw, którym przewożono ciężkie elementy metalowe, nie powinien był wyjeżdżać w trasę. W ciągniku stwierdzono m.in.: nieszczelny układ pneumatyczny, pękniętą tarczę hamulcową, wycieki płynów eksploatacyjnych, skorodowany układ wydechowy i liczne usterki oświetlenia, a w naczepie uszkodzony siłownik hamulca i dziurawą podłogę.

Inspektorzy ujawniali również przypadki prowadzenia pojazdów, w tym ciężarowych, pod wpływem alkoholu. 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu miał kierowca ciężarówki zatrzymany w sierpniu do kontroli przez łódzkich inspektorów. Ponad 1 promil alkoholu w wydychanym powietrzu miał kierowca zestawu jadącego z Niemiec na Ukrainę zatrzymany w lipcu przez dolnośląską ITD. Zygzakiem, autostradą A2 w sierpniu, jechał kierowca busa – miał ponad 1,8 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.