Przegląd prasy
Andrzej Rak, Dominik Grabowski. To kwalifikacje potrzebne do wykonywania zawodu

Andrzej Rak, Dominik Grabowski. To kwalifikacje potrzebne do wykonywania zawodu

8 lutego 2024

Za nami pierwsza edycja Studiów Podyplomowych „Teoria i praktyka kształcenia i egzaminowania kierowców” organizowanych wspólnie przez Wojskową Akademię Techniczną w Warszawie, Instytut Transportu Samochodowego oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Łodzi. W niedzielę 4 lutego br. odbył się egzamin końcowy, który zdali wszyscy słuchacze

- Zaczynać naukę wcześniej, ale pod kontrolą – mówi Maria Dąbrowska-Loranc

- Zaczynać naukę wcześniej, ale pod kontrolą – mówi Maria Dąbrowska-Loranc

5 lutego 2024

Jak zmniejszyć ryzyko wypadków z udziałem młodych i starszych kierowców? Młodzi i starsi kierowcy to dwie grupy, które stanowią skrajne przeciwieństwo na drogach. Najmłodsi są bardziej skłonni do ryzykownych zachowań, a starsi mogą popełniać błędy wynikające z ograniczeń fizycznych.

Nadal naruszenia w przewozach osób

Nadal naruszenia w przewozach osób

1 lutego 2024

I po raz kolejny smutna statystyka, która mówi o niebezpieczeństwie pasażerów. Oto Urząd m.st. Warszawy wspólnie z odpowiednimi służbami przeprowadził w 2023 roku łącznie 1835 kontroli pojazdów prowadzących przewozy osobowe. Systematyczność działań spowodowała, że coraz mniej usług świadczonych jest nielegalnie. Wzrosło za to zainteresowania uzyskaniem legalnej licencji na świadczenie usług transportowych.

Sztuczna inteligencja (AI) - szanse

Sztuczna inteligencja (AI) - szanse

30 stycznia 2024

Czas zacząć, a niektórzy mówią „już bardzo późno”, a więc czas zacząć analizować jaką rolę spełni sztuczna inteligencja (artificial intelligence, AI, SI)? W czym może pomóc? Jakie daje szanse? A w edukacji? Eksperci twierdzą, że może istotnie ułatwić i usprawnić proces nauczania na każdym etapie. Tematyka wykorzystania sztucznej inteligencji w edukacji zyskuje coraz większą popularność wśród nauczycieli, wykładowców itd. Może też instruktorów i egzaminatorów. A dla poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego? Cdn.

Komisja Infrastruktury: - Jesteśmy w środku tej stawki i cały czas ją gonimy

Komisja Infrastruktury: - Jesteśmy w środku tej stawki i cały czas ją gonimy

26 stycznia 2024

Sejmowa Komisja Infrastruktury odbyła ważną debatę nad stanem bezpieczeństwa ruchu drogowego i perspektywami jego poprawy. Rozpatrzono dokument dotyczący ocenie stanu brd w 2022 r. „Jesteśmy w połowie stawki”; „optymizm powinien być umiarkowany” itd. komentowali uczestnicy. W ramach szerokiej dyskusji z udziałem przedstawicieli tzw. czynnika społecznego zgłoszono wiele ważnych dla dalszej poprawy brd kwestii, musimy sobie stawiać ambitne cele; bardzo dużo jeszcze jest przed nami - podkreślano.

Na ulicach wodorobus

Na ulicach wodorobus

24 stycznia 2024

W stolicy testowany jest jeden z najbardziej ekologicznych autobusów - wyprodukowany w Polsce Autosan Sancity 12 LFH. Pojazd jest zeroemisyjny, zasilany czystym wodorem, a z jego rury wydechowej wydobywa się jedynie para wodna. Niebieski autobus będzie woził pasażerki i pasażerów w Warszawie przez miesiąc. W najbliższych dniach będzie można go spotkać na trasie linii 222.

Podział obowiązków w resorcie infrastruktury

Podział obowiązków w resorcie infrastruktury

22 stycznia 2024

Z dniem 20 stycznia w życie weszło Zarządzenie nr 1 Ministra Infrastruktury z dnia 19 stycznia 2024 r. w sprawie ustalenia podziału pracy w kierownictwie Ministerstwa Infrastruktury (2024.4_dz.urz.). 

Stłuczka! Skorzystasz z aplikacji mObywatel

Stłuczka! Skorzystasz z aplikacji mObywatel

18 stycznia 2024

Jak poinformował Michał Gramatyka wiceminister cyfryzacji w aplikacji mObywatel pojawią się nowe usługi w tym moduł „stłuczka”, który umożliwi wypełnienie protokołu zdarzenia drogowego.

Nieodśnieżony pojazd w art. 86 §1 kodeksu wykroczeń

Nieodśnieżony pojazd w art. 86 §1 kodeksu wykroczeń

17 stycznia 2024

Zamarznięty lód spadający z naczep samochodów, czy mniejszych pojazdów stwarza realne zagrożenie w ruchu drogowym. Przekonał się o tym kierowca scani, kiedy mijał się na zakręcie z inną ciężarówką. Spadająca tafla lodu przebiła czołową szybę i raniła go w twarz. Zimą kierowcy muszą pamiętać o odpowiednim przygotowaniu pojazdów do drogi. Zalegający śnieg na dachu lub lód może skutkować grzywną w wysokości 3 tysięcy złotych.

Artur Czapiewski p.o. Głównego Inspektora Transportu Drogowego

Artur Czapiewski p.o. Głównego Inspektora Transportu Drogowego

12 stycznia 2024

Do publicznej informacji podano informację, iż prezes Rady Ministrów, z dniem 10 stycznia 2024 roku, na wniosek ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka, powołał Artura Czapiewskiego na stanowisko p.o. Głównego Inspektora Transportu Drogowego.

Miasta nie chcą hulajnóg

Miasta nie chcą hulajnóg

4 stycznia 2024

We wrześniu Paryż powiedział adieu hulajnogom elektrycznym (wypożyczalniom/operatorom) teraz taką samą decyzję podjęły władze - departament ds. mobilności - Brukseli. Regulacja dotyczy hulajnóg elektrycznych publicznie dostępnych - na wynajem. Tu od 1 lutego br. liczba pojazdów do wypożyczenia ma zmniejszyć się o 60%.

Prawo jazdy w kat. B od… 17 lat

Prawo jazdy w kat. B od… 17 lat

3 stycznia 2024

Prawdopodobnie naszych krajowych kandydatów na kierowców bardzo zainteresuje i ucieszy, iż zmiany nadchodzą. Inni już je odnotowują. Otóż z dniem 1 stycznia 2024 r. Francuzi zakomunikowali ważną decyzję - obniżenia minimalnego wieku kierowców z kategorią prawa jazdy B do lat. 17.

Wydarzenia 2023 r.

Wydarzenia 2023 r.

29 grudnia 2023

Rok 2023 nieuchronnie mija, a wraz z nim wydarzenia, które przyniósł. Czy był dobry, czy zły? Oceńcie sami. Dziś garść informacji, które każdego dnia publikowaliśmy na łamach PRAWA DROGOWEGO @ NEWS. Staraliśmy się, aby nasze newslettery były rzetelnymi zestawami relacji wydarzeń sprawdzonych u źródła, szybko i rzetelnie przekazywanymi. Dziękujemy wszystkim naszym współpracownikom, ekspertom, komentatorom, rozmówcom itd. oraz oczywiście Czytelnikom. Ślemy życzenia wszelkiej pomyślności w nadchodzącym 2024 roku. Spełnionych marzeń, zdrowia i powodzenia w życiu rodzinnym i zawodowym. Życzliwości i otuchy w zmieniającej się rzeczywistości. Redakcja i wydawca  

Czyste ulice to nasze bezpieczeństwo

Czyste ulice to nasze bezpieczeństwo

28 grudnia 2023

- Regularne sprzątanie ulic na mokro przynosi mieszkańcom tak dużego miasta, jakim jest stolica, korzyści na wielu poziomach. Przede wszystkim poprawia bezpieczeństwo użytkowników dróg. Ponadto ogranicza zanieczyszczenie powietrza, czyli pozytywnie wpływa na zdrowie warszawianek i warszawiaków. I co oczywiste podnosi estetykę przestrzeni publicznej - mówi Tadeusz Jaszczołt, dyrektor Zarządu Oczyszczania Miasta. Oto jak realizuje to zadanie Warszawa.

Kierowców wystraszyła nieuchronność kary?

Kierowców wystraszyła nieuchronność kary?

28 grudnia 2023

Przygotowując przegląd prasy zatrzymaliśmy się na interesującym tekście ilustrującym odnotowaną w 2023 r. znaczącą poprawę ściągalności mandatów. Jak informuje dziennik „Rzeczpospolita” nawet 400 mln zł więcej wpłynie do państwowej kasy z mandatów karnych niż w roku ubiegłym - wzrosła ich ściągalność, bo kierowców wystraszyła nieuchronność kary.

Paweł Gancarz wiceministrem ds. transportu drogowego, dróg publicznych oraz brd

Paweł Gancarz wiceministrem ds. transportu drogowego, dróg publicznych oraz brd

22 grudnia 2023

Paweł Gancarz powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Nowy wiceminister odpowiada za transport drogowy, drogi publiczne i bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Lepsze bezpieczeństwo - więcej kontroli drogowych

Lepsze bezpieczeństwo - więcej kontroli drogowych

19 grudnia 2023

Do końca bieżącego roku Policja zostanie doposażona w śmigłowce typu Bell-407GXi, zakupione w ramach projektu unijnego. Będą - obok oznakowanych i nieoznakowanych radiowozów, motocykli laserowych mierników prędkości, czy dronów - stanowiły ważny element wyposażenia funkcjonariuszy skutkujących poprawą bezpieczeństwa na polskich drogach.

Audyt w Ministerstwie Infrastruktury

Audyt w Ministerstwie Infrastruktury

18 grudnia 2023

- Będziemy wszystko audytować - informują nowi (powołani 13 grudnia br.) szefowie resortów. Jarosław Wałęsa 30 listopada br. złożył szereg interpelacji w sprawie najbliższych planów ministra infrastruktury (powołanego 27 listopada br.) oraz kolejne w sprawie przeprowadzenia audytu i najbliższych planów (powołanego 13 grudnia).  Czyli trwa sprawdzanie co działo się w resortach w ostatnich ośmiu latach, odbywają się spotkania z kandydatami na 

Premiera Raportu - „Rynek transportowo-logistyczny w Europie”

Premiera Raportu - „Rynek transportowo-logistyczny w Europie”

15 grudnia 2023

Wczoraj odbył się webinar: „Przyszłość transportu w Europie: podsumowanie 2023 i prognozy na 2024 r.” (dostępna będzie retransmisja, a w jego trakcie premiera najnowszego Raportu „Rynek Transportowo-logistyczny w Europie. Podsumowanie 2023. Prognozy i trendy 2024”. Zachęcamy do lektury.

A w resorcie infrastruktury…

A w resorcie infrastruktury…

14 grudnia 2023

Wczoraj odbyło się zaprzysiężenie rządu premiera Donalda Tuska. Natychmiast po zakończeniu uroczystości nowi ministrowie udali się do siedzib urzędów, przystąpili do pracy. Dariusz Klimczak objął funkcję ministra infrastruktury - resort właściwy do spraw transportu, gospodarki morskiej, wodnej i żeglugi śródlądowej - powołał swojego zastępcę, którym został Arkadiusz Marchewka. Minister spotkał się z protestującymi transportowcami.