Przegląd prasy
Dariusz Klimczak ministrem infrastruktury

Dariusz Klimczak ministrem infrastruktury

13 grudnia 2023

12 grudnia 2023 r. Sejm RP X kadencji przegłosował wybór rządu premiera Donalda Tuska. W jego składzie minister infrastruktury - Dariusz Klimczak. Jeszcze w dniu wyboru powołani otrzymali poświadczenia. Dziś zaprzysiężenie i wręczenie nominacji. Prawdopodobnie też przekazanie resortu.

Warszawa wprowadzi Strefę Czystego Transportu

Warszawa wprowadzi Strefę Czystego Transportu

8 grudnia 2023

Radni m.st. Warszawy zdecydowali, że od lipca 2024 r. Śródmieście i fragmenty centralnych dzielnic miasta objęte zostaną Strefą Czystego Transportu. Jej wprowadzenie pozwoli na ograniczenie emisji szkodliwych dla zdrowia tlenków azotu. Dlatego do centrum miasta nie będą mogły już wjechać samochody, szczególnie zanieczyszczające powietrze, przede wszystkim stare diesle. Do końca 2027 r. z zasad obowiązujących w SCT zwolnieni będą nie tylko mieszkańcy strefy, ale wszyscy opłacający podatek i zameldowani w stolicy.

Szkolenia techniki jazdy dla młodych i kierowców seniorów

Szkolenia techniki jazdy dla młodych i kierowców seniorów

6 grudnia 2023

Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault zakończyła serię bezpłatnych szkoleń 2400 kierowców w wieku 18-24 lata i powyżej 55. roku życia, zrealizowanych dzięki inicjatywie Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej, a także we współpracy z Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego.

18-latek kierowcą TIR-a?

18-latek kierowcą TIR-a?

5 grudnia 2023

Trwają konsultacje propozycji Komisji Europejskiej, która w swoim pakiecie projektów rewizji przepisów unijnych (propozycja nowelizacji dyrektywy w sprawie praw jazdy) zaproponowała m.inn. obniżenie minimum wiekowego dla kierowców samochodów ciężarowych, czyli z 21 do 18 lat. Dodajmy przywołane propozycje mają na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Jazda nieodśnieżonym pojazdem to wykroczenie

Jazda nieodśnieżonym pojazdem to wykroczenie

4 grudnia 2023

Przed nami coraz bardziej obfite opady śniegu, należy więc przypomnieć o obowiązku odśnieżania auta. Pamiętajmy więc, iż jazda nieodśnieżonym pojazdem to wykroczenie zagrożone mandatem karnym. To stworzenie zagrożenia w ruchu drogowego polegającym na podjęciu jazdy w warunkach ograniczonej widoczności.

Wiceminister infrastruktury apeluje do osk

Wiceminister infrastruktury apeluje do osk

30 listopada 2023

Sekretariat Departamentu Transportu Drogowego Ministerstwa Infrastruktury przekazał pismo - apel podpisane przez Rafała Webera, sekretarza stanu w resorcie, a skierowane do ośrodków szkolenia kierowców. Zaskakującą jest dotychczas niepraktykowana formuła zwrócenia się do branży. Podniesiona kwestia niezwykle ważna - dotyczy funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami na drogach. Apel - o podjęcie wzmożonej aktywności edukacyjnej dotyczącej zwiększania świadomości społecznej w zakresie funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami pozwoli na pokonanie barier i problemów, z jakimi na co dzień spotykają się te osoby. 

TLP Proponuje ustawę epizodyczną i inne

TLP Proponuje ustawę epizodyczną i inne

28 listopada 2023

- To nie postulaty, to propozycje. My nie jesteśmy stroną protestu polskich przewoźników na granicy z Ukrainą - mówi Maciej Wroński, prezes związku pracodawców TLP w trakcie dzisiejszego briefingu prasowego. Bałagan na granicy, wielogodzinne wyczekiwanie, protestujący pozostawieni sami sobie bez jakiejkolwiek osłony lub wsparcia itd. Padło szereg rozwiązań w tym np. ustawy epizodycznej, nowelizacji ustawy Prawo przewozowe i/lub w ustawy o transporcie drogowym. Większość z nich można podjąć niezwłocznie. Adresatem tych propozycji jest Sejm RP, a konkretnie sejmowa Komisja Infrastruktury.

Mamy to! Cykl DYSKUSJA NA RATUSZOWEJ Partnerem BRD 2023

Mamy to! Cykl DYSKUSJA NA RATUSZOWEJ Partnerem BRD 2023

24 listopada 2023

Sylwester Pawłowski, Volvo Polska, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Suchorabie, Związek Dealerów Samochodów i “DYSKUSJA NA RATUSZOWEJ” zostali laureatami 13. edycji konkursu Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Nagrodę specjalną za całokształt działań na rzecz brd otrzymała Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Dołącz do testów transgranicznego prawa jazdy – zachęca resort cyfryzacji

Dołącz do testów transgranicznego prawa jazdy – zachęca resort cyfryzacji

23 listopada 2023

Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do dołączenia do testów planowego rozwiązania - wdrożenia, a tu przede wszystkim wypracowania elektronicznego transgranicznego prawa jazdy, które w najbliższych latach będzie honorowane na terenie całej Unii Europejskiej. Wprowadzenie ogólnoeuropejskiego cyfrowego prawa jazdy znalazło się w pakiecie propozycji Komisji Europejskiej mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach.

Więcej czy mniej suwów w Paryżu? (Plus ou moins de sv a Paris?)

Więcej czy mniej suwów w Paryżu? (Plus ou moins de sv a Paris?)

22 listopada 2023

Paryż po spektakularnym wycofaniu z ruchu drogowego (jako pierwsza europejska stolica) - od września - hulajnóg elektrycznych, aktualnie zapowiada ograniczenia wjazdu do miasta suv-ów. 4 lutego 2024 odbędzie się referendum wśród mieszkańców w tej sprawie. Władze miasta, pod kierownictwem mer Anne Hidalgo, uznały bowiem, że duże i zanieczyszczające środowisko auta zabierają miejsce i trują, w związku czym ich kierowcy powinni płacić znacznie więcej za parkowanie.

ZABAWA’2023 – Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

ZABAWA’2023 – Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

20 listopada 2023

W niedzielę - 19 listopada 2023 r. w Sanktuarium Błogosławionej Karoliny Kózkówny w Zabawie koło Tarnowa odbyły się kolejne uroczyste obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Jak co roku hasło przewodnie to: PAMIĘTAJ - WSPIERAJ – DZIAŁAJ!

Nominacje do nagrody PARTNER BRD 2023

Nominacje do nagrody PARTNER BRD 2023

17 listopada 2023

Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ogłosiło listę nominowanych do nagrody Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w ramach 13. edycji prestiżowego konkursu Partner BRD organizowanego właśnie przez Stowarzyszenie. Wśród nominowanych, w kategorii Projekt Medialnych - nasz cykliczny projekt pn. DYSKUSJA NA RATUSZOWEJ.

Coraz częściej pojawiający się znak drogowy

Coraz częściej pojawiający się znak drogowy

15 listopada 2023

Na francuskich drogach szybkiego ruchu coraz częściej pojawia się nowy znak drogowy - na niebieskim tle umieszczono biały romb. To informacja wskazująca na pas drogi zarezerwowany dla pojazdów tzw. wspólnego podróżowania - carpoolingu i niektórych pojazdów. 

„Hamlet” na… przejściu dla pieszych

„Hamlet” na… przejściu dla pieszych

13 listopada 2023

Okazuje się, że propagowanie bezpiecznych zachowań na drogach jest możliwe odbywać się także przy wykorzystaniu dzieła Williama Szekspira. Grupa aktorów Teatru Ekostudio w Opolu w czasie zielonego światła na jednym z miejskich przejść zaprezentowała fragmenty „Hamleta”. Jak zostało skomentowane - prawdopodobnie zrobili to najszybciej na świecie.

Obowiązkowe OC e-hulajnóg w Polsce jeszcze w tym roku?

Obowiązkowe OC e-hulajnóg w Polsce jeszcze w tym roku?

9 listopada 2023

Implementacja dyrektywy Parlamentu Europejskiego wprowadza zmiany w kwestii ubezpieczeń dla mikromobilności. To odpowiedź na pojawienie się na rynku nowych typów niewielkich pojazdów silnikowych. Mówi się, że już od grudnia w państwach członkowskich Unii Europejskiej obowiązkowe OC ma objąć także posiadaczy e-hulajnóg. Co dobrego może przynieść taka zmiana?

Czym jest AFIR?

Czym jest AFIR?

8 listopada 2023

W Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowano unijne rozporządzenie ws. rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR). Oznacza to dla Polski konieczność wykonania wielu ambitnych zadań związanych z elektromobilnością i paliwami alternatywnymi. Prawie 5-krotnie w niecałe trzy lata powinna wzrosnąć łączna moc ogólnodostępnych stacji ładowania zainstalowanych w Polsce. 

… pijany kierowca mi to zrobił!

… pijany kierowca mi to zrobił!

7 listopada 2023

Policjanci śląskiej drogówki i przedstawiciele Fundacji Trzeźwość prowadzili akcję „Trzeźwy poranek”. Działania są następstwem zainaugurowanej w listopadzie kampanii „Prowadzę jestem trzeźwy”. Ambasadorem akcji jest Pan Jarosław Juszkiewicz, którego głos możemy słyszeć w popularnej aplikacji nawigacyjnej.

Polskie elektroniczne prawo jazdy ważne także w innych krajach Unii Europejskiej

Polskie elektroniczne prawo jazdy ważne także w innych krajach Unii Europejskiej

2 listopada 2023

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało komunikat informujący o rozpoczętym pierwszym etapie pilotażu, którego celem jest szersze udostępnienie elektronicznego prawa jazdy dostępnego w mObywatelu. Tym dokumentem polscy kierowcy będą mogli wylegitymować się na obszarze państw Unii Europejskiej. Dziś jest to możliwe jedynie na terytorium Polski.

Na drogach w okresie Wszystkich Świętych

Na drogach w okresie Wszystkich Świętych

31 października 2023

Okres Wszystkich Świętych to czas, kiedy polskie drogi stają się miejscem zwiększonego ruchu i intensywności podróży. Przy tej okazji 27 października 2023 r. wiceminister infrastruktury Rafał Weber oraz Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur wspólnie zaapelowali do uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności w ciągu najbliższych dni.

Edukacja i profilaktyka szansą BRD II

Edukacja i profilaktyka szansą BRD II

27 października 2023

W GITD odbyło się wstępne podsumowanie projektu edukacyjno-informacyjnego „Bezpieczna Szkoła Krokodyla Tirka”. Dyskutowano o kwestiach skuteczności edukacji najmłodszych uczestników ruchu drogowego w zakresie bezpieczeństwa. Analizowano jak kształtować kulturę na drodze, przeprowadzać quizy tematyczne, wskazywano na tak ważny element jak rozmowa z dyrekcją szkół oraz przedszkoli. Podsumowanie oczywiste: edukacja i profilaktyka szansą BRD II”.