Ekspert wyjaśnia

Krótki drogowy poradnik

7 kwietnia 2023

Krótki drogowy poradnik
(fot. PIXABAY)

Przed nami Święta Wielkanocne i oczywiście wyjazdy, krótsze i dłuższe podróże. Apelujemy o bezpieczne zachowania na drogach. Policjanci już dziś zapowiadają wzmożone kontrole drogowe, na drogach pojawi się więcej patroli. - Będzie w tym czasie więcej policyjnych patroli zarówno w oznakowanych, jak i nieoznakowanych radiowozach - zapowiedział nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Funkcjonariusze zwrócą uwagę między innymi na trzeźwość kierowców, przekraczanie dozwolonej prędkości oraz stan techniczny pojazdów. - - Sprawdzą, czy kierowcy i pasażerowie podróżują w zapiętych pasach, a dzieci w fotelikach. Zadbają też o płynność ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych kraju - dodał policjant.

W mediach pojawiają się pierwsze statystyki, z których niestety wynika, że Polacy nadal wsiadają pijani za kółko. Jak podliczono od 1 stycznia do 31 marca br. doszło do 2466 wypadków drogowych, w wyniku których rannych zostało 4159 osób, a 347 straciło życie. Jak podkreślano służby zanotowały aż 2629 więcej przypadków jazdy po alkoholu, w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Poniżej główne przyczyny wypadków drogowych z winy kierującego w 2022 r.:

I przypominamy: za jazdę po użyciu alkoholu - 0,2-0,5 promila (wykroczenie) - kierowcy grozi grzywna w wysokości 2500 zł, natomiast w stanie recydywy już 5000 zł; zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat i 15 punktów. Z kolei za jazdę w stanie nietrzeźwości, czyli mając powyżej 0,5 promila - to już przestępstwo - kierowcy grozi grzywna, ograniczenie wolności lub więzienie, kara 5000 do 60 000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjanej; 15 tzw. punktów karnych i zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat!