Ekspert wyjaśnia

Licencja czy zaświadczenie?

16 grudnia 2007

Pytanie: Zajmuję się wywozem odpadów komunalnych od mieszkańców naszej gminy. Obsługuję tylko jedną miejscowość. Czy muszę mieć licencję na wykonywanie transportu drogowego?

Odpowiedź: Nie. Jeżeli przedsiębiorca nie wykonuje zarobkowo transportu drogowego, to nie musi posiadać licencji. Zgodnie z art 3 ust. 2 ustawy o transporcie drogowym do przewozów drogowych wykonywanych m.in. w ramach usług polegających na przewozie odpadów komunalnych lub nieczystości ciekłych stosuje się przepisy dotyczące niezarobkowego przewozu drogowego. Jeżeli więc firma wykonuje tylko przewozy na potrzeby własne, to wystarczy zaświadczenie o wykonywaniu przewozów na potrzeby własne na podstawie art. 33. ustawy o transporcie drogowym. Są to przewozy drogowe wykonywane pomocniczo do działalności prowadzonej przez firmę. Natomiast sam fakt, że są to przewozy na potrzeby własne nie zwalnia firmy z uiszczania opłat za przewozy po drogach krajowych. Jeżeli pojazdy firmy poruszają się taką drogą, to muszą mieć odpowiednią winietę, jeżeli pojazdy poruszają się tylko po drogach wojewódzkich czy lokalnych i nie wjeżdżają na drogi krajowe, winieta nie jest potrzebna.

Odpowiedzi udzieliła: Renata Strachowska,

dyrektor Departamentu Prawnego w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego