Ekspert wyjaśnia

O technice jazdy w warunkach zimowych mówi Sara Kurlit i Rafał Krzyszowski

5 grudnia 2019

O technice jazdy w warunkach zimowych mówi Sara Kurlit i Rafał Krzyszowski
Instruktorzy nauki i techniki jazdy: Sara Kurlit oraz Rafał Krzyszowski. YouTube – „Technika jazdy w zimowych warunkach” [kliknij]

Sara Kurlit oraz Rafał Krzyszowski – instruktorzy nauki jazdy w studiu Radia Kraków w trakcie audycji pt. RADIOSTRADA rozmawiali o technice jazdy w zimowych warunkach.

Sara Kurlit do studia Radia Kraków zaprosiła Rafała Krzyszowskiego – temat spotkania jazda w zimowych warunkach jako sprawdzian umiejętności każdego kierowcy. I na początek naszej małej relacji informacja: rozmówcy to – naszym zdaniem - ludzie najlepiej przygotowani do takiej rozmowy, to instruktorka nauki jazdy oraz instruktor nauki, a za chwilę pewnie też techniki jazdy. Najbardziej kompetentni eksperci, którzy uczą teorii i praktyki młodych kierowców, ale też pasjonaci bezpiecznej jazdy czyli to właśnie oni kształtują przyszłych kierowców. Bezpiecznych kierowców! I tak właśnie powinno być. To także ludzie z godnością wykonujący swój trudny zawód. Zachęcamy – posłuchajcie ich.

Wracając do meritum czyli zasadom bezpiecznej jazdy w warunkach zimowych. – Zima to inne – dynamicznie zmieniające się - zjawiska pogodowe, ale jeżeli kierowca będzie stosował zasady jazdy dynamicznej to te warunki nie zaskoczą go – mówił instruktor. Wskazywał na tak niezwykle istotne elementy jak umiejętność rozpoznania „przyczepności” do nawierzchni drogi. O synergii między kierowcą, drogą, a pojazdem – musimy pamiętać zawsze. – Jeżeli mówimy o nawierzchni drogi pokrytej śniegiem, to mówimy o tym, że droga hamowania znacznie się wydłuża! – przypominał. „Magicznym punktem” jazdy samochodem nazwał granicę przyczepności. Kolejna sprawa…, ale tu oddajmy głos naszym ekspertom: