Pytanie: Czy część działalności gospodarczej może być opodatkowana na zasadach ogólnych, a część ryczałtem? Prowadzę działalność gospodarczą i rozliczam się w oparciu o pkpir. Jestem podatnikiem VAT. Zakres mojej działalności to handel detaliczny oraz szkoła nauki jazdy. Czy mogę wydzielić z działalności gospodarczej szkołę nauki jazdy i rozliczać ją na zasadach ryczałtu, zaś handel na zasadach ogólnych? Chodzi o to, że szkoła nauki jazdy jest zwolniona z VAT, a rozliczając ją wspólnie z handlem, który jest opodatkowany VAT, zobowiązany jestem do stosowania tzw. wskaźnika korekty do VAT, pomniejszając VAT do odliczenia, co jest krzywdzące.
Odpowiedź:Nie jest możliwe opodatkowanie części prowadzonej działalności gospodarczej na zasadach ogólnych, a części na zasadach ryczałtowych. W sytuacji opisanej przez Pana nie jest w ogóle możliwe skorzystanie z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Podatnik wykonujący usługi edukacyjne w ramach działalności gospodarczej (w tym prowadzący szkołę nauki jazdy) został bowiem wyłączony z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego.
W przepisach ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym został zawarty cały katalog usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem. Wyłączenie to ma zastosowanie m.in. do podatników świadczących usługi wymienione w załączniku nr 2 do przywołanej ustawy. W poz. 25 tego załącznika zostały wymienione usługi edukacyjne sklasyfikowane w dziale 80 PKWiU. W tym dziale są klasyfikowane Usługi świadczone przez szkoły nauki jazdy samochodowej ( 80.41.11-00). Oznacza to, że świadczenie usług sklasyfikowanych w tym dziale wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (z wyjątkiem wymienionym w załączniku, który nie ma zastosowania w omawianej sytuacji). Brak możliwości opodatkowania nauki jazdy ryczałtem potwierdził także Dyrektor Izby Skarbowej w Białymstoku w piśmie z 6 lipca 2005 r., nr PBI/4117/8/i/AK/05.
W przypadku VAT, jeśli będzie Pan w stanie przypisać konkretne wydatki i związane z nimi kwoty podatku naliczonego do określonego rodzaju sprzedaży, może Pan dokonywać odliczania podatku naliczonego na zasadach ogólnych, nie stosując proporcji. Innymi słowy, powinien oddzielać zakupy związane z działalnością handlową od zakupów związanych ze szkołą nauki jazdy. Odlicza wtedy w całości VAT naliczony związany z działalnością handlową (opodatkowaną VAT). Nie odlicza natomiast w ogóle podatku naliczonego od zakupów związanych z działalnością zwolnioną (szkoła nauki jazdy). Jedynie w przypadku wydatków, których nie można jednoznacznie przypisać do jednej z tych dwóch rodzajów działalności, podatnik jest obowiązany do stosowania tzw. wskaźnika korekty. Oznacza to, że zasada proporcjonalnego odliczania podatku ma zastosowanie do tej kategorii zakupów, których nie da się jednoznacznie przypisać do konkretnego rodzaju sprzedaży (np. koszty usług telekomunikacyjnych, remontu pomieszczeń biurowych służących obu rodzajom działalności).