Ekspert wyjaśnia

Sygnalizowanie zamiaru podczas dojazdu do ronda

5 marca 2006

Pytanie: Dzień dobry. Jestem nauczycielem w szkole średniej uczę między innymi przepisów ruchu drogowego, proszę mi odpowiedzieć na następujące pytanie: czy przy dojeździe do "ronda" nie muszę sygnalizować lewym kierunkowskazem, że pojadę na nim w lewo. Pytam o to, ponieważ jeden z egzaminatorów WORD-u podczas egzaminu zwrócił uwagę mojej uczennicy, że takie sygnalizowanie jest błędem. Wydaje mi się, że jak dotąd nic się nie zmieniło w przepisach a więc "należy zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar skręcenia lub zmiany pasa ruchu" a więc zbliżając się do skrzyżowania a takim przecież jest rondo należy sygnalizować gdzie mam zamiar jechać po opuszczeniu tego skrzyżowania?

Odpowiedź: Witam! Problem generalnie polega na tym, że w Polsce nie rozróżnia się przy pomocy oznakowania skrzyżowań z wyspą centralną kanalizującą ruch, od rond z wyspą o dużej średnicy, gdzie między kolejnymi wlotami występują odcinki przeplatania. Te drugie - moim zdaniem - stanowią zespół odrębnych skrzyżowań zlokalizowanych na obwiedni wokół wyspy.

W pierwszym przypadku mamy do czynienia ze skrzyżowaniem, na którym przy pomocy znaku C12 pokazano sposób przejazdu przez skrzyżowanie. Ponieważ jest to autonomiczne skrzyżowanie, wobec tego stosować należy wszelkie zasady obowiązujące w zakresie sygnalizowania związane z dojeżdżaniem do skrzyżowania, w tym - sygnalizując kierunek, w którym mamy zamiar jechać po pokonaniu skrzyżowania. Konkludując, moim zdaniem, występuje tu obowiązek włączenia lewego kierunkowskazu od momentu sygnalizowania zamiaru zajęcia lewego pasa przed skrzyżowaniem, do momentu, gdy mijając wylot poprzedząjący ten, w który mamy zamiar wjechać, przełączamy kierunkowskaz z lewego na prawy.

W przypadku rond o dużych średnicach oznakowanie powinno polegać na zastosowaniu znaku nakazu C2 wspartego ewentualne znakiem C1 (na wyspie). Wówczas oczywiście powinniśmy włączyć prawy kierunkowskaz. Stosując jeden z dwóch wyjątków - możemy wjechać na skrzyżowanie z dowolnego pasa ruchu - biorąc pod uwagę to, czy zjeżdżamy z obwiedni na najbliższym skrzyżowaniu czy pojedziemy dalej.

Myślę, że wprowadzenie tego bardzo prostego porządku przez organizatorów ruchu w istotny sposób ograniczy kontrowersje związane z poruszonym przez Czytelnika tematem.

Słowa kluczowe kierunkowskazy rondo