Ekspert wyjaśnia

Tabliczka T-22 – czy dotyczy też trójkołowców?

27 sierpnia 2024

Tabliczka T-22 – czy dotyczy też trójkołowców?
- Zasady ruchu na drogach publicznych, w strefach zamieszkania oraz w strefach ruchu określają przepisy ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1047, z późn. zm.) - przypomina ministerstwo infrastruktury. Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 47 przytoczonej ustawy, rowerem jest pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem (fot. PIXABAY)

Trójkołowce zyskują coraz większą popularność - podobnie jak hulajnogi z siodełkiem - szczególnie wśród osób z niepełnosprawnościami, też seniorów. Już na początku wakacji do resortu infrastruktury skierowane zostały postulaty uregulowania przepisów dotyczących poruszania się takimi pojazdami. Szczegółowa kwestia dotyczy tabliczki T-22 i wątpliwości czy dotyczy też trójkołowców. Przypomnijmy jest ona ważnym elementem systemu znaków drogowych, który wskazuje, że określony znak zakazu na drodze nie dotyczy rowerów jednośladowych. Jest to istotna informacja dla kierowców rowerów, ponieważ informuje ich o możliwości kontynuowania jazdy na obszarze, na którym inaczej obowiązywałby zakaz.

Jazda rowerem trójkołowym stwarza taki problem, otóż rowerzyści i rowerzystki powinni korzystać ze ścieżek rowerowych lub jezdni, zaś jazda chodnikiem dopuszczona jest tylko w szczególnych przypadkach. Z kolei tereny przeznaczone dla rowerzystek i rowerzystów oznaczone są tabliczką „nie dotyczy rowerów“. Przedstawiciel resortu infrastruktury tak oto odnosi się do postulatu: „Zasady ruchu na drogach publicznych, w strefach zamieszkania oraz w strefach ruchu określają przepisy ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1047, z późn. zm.). Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 47 przytoczonej ustawy, rowerem jest pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem. Rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h. Przywołana definicja wyraźnie wskazuje, że sklasyfikowanie pojazdu jako roweru nie jest związane z ilością kół jaką posiada (nie zawiera określenia pojazd jednośladowy). Istotne jest jednak zachowanie odpowiednich funkcji oraz parametrów technicznych, m.in. szerokości pojazdu. Należy zauważyć, że:

1) rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2310, z późn. zm.),

2) rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz. U. z 2019 r. poz. 2311, z późn. zm.), określające zakres obowiązywania znaków drogowych oraz zasady oznakowania m.in. infrastruktury przeznaczonej dla rowerów, stanowią akty wykonawcze do ustawy - Prawo o ruchu drogowym.

W związku z powyższym umieszczenie pod znakiem tabliczki „nie dotyczy” z symbolem roweru, dotyczy pojazdów zdefiniowanych w art. 2 pkt 47 ustawy - Prawo o ruchu drogowym. W opinii Ministerstwa Infrastruktury obowiązujące przepisy w sposób jednoznaczny wskazują na możliwość poruszania się rowerami, w tym rowerami trójkołowymi spełniającymi wymagania określone w art. 2 pkt 47 ustawy, po drogach, na których wprowadzone zostały ograniczenia w poruszaniu się pojazdów nie dotyczące rowerów. Natomiast ocena zgodności zachowań kierującego takim pojazdem z obowiązującymi przepisami oraz egzekwowanie tych przepisów pozostaje w kompetencjach uprawnionych organów kontroli ruchu drogowego, np.: Policji i straży gminnej (miejskiej). Jednocześnie informuję, że Ministerstwo Infrastruktury nie planuje organizacji szkoleń związanych z poruszonymi w interpelacji zagadnieniami. (jm)