Ekspert wyjaśnia

Wakacyjna historia pojazdu

16 sierpnia 2021

Wakacyjna historia pojazdu
(fot. Jolanta Michasiewicz)

Wyczekiwany urlop dopiero przed Wami i planujecie wybrać się na niego nowym samochodem? A może – akurat teraz podjęliście decyzję, że czas na zmianę auta? Przed zakupem, warto mieć pewność. To, czego nie widać gołym okiem, można sprawdzić dzięki e-usłudze Historia Pojazdu – radzi i zachęca Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM.

Za darmo, w kilka chwil, z dowolnego miejsca – przez internet. Wystarczy wejść na stronę historiapojazdu.gov.pl, aby dowiedzieć się czy nasz wymarzony samochód, motocykl lub inny pojazd nie był np. złomowany albo – czy nie ma przekręconego licznika.

Bez stresu. Nie możecie pozbyć się obaw, że sprzedawca coś ukrywa? A może – nie jest pierwszym właścicielem pojazdu i nie zna do końca jego przeszłości?

Wszystko, czego potrzebujecie, aby przed i po zakupie spać spokojnie, to:

- Numer rejestracyjny

- Numer VIN

- Data pierwszej rejestracji

Dane te znajdziecie m.in. w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu. Jeśli już je macie, wystarczą trzy proste kroki, aby poznać prawdę o wymarzonym aucie:

1) Wejdź na stronę historiapojazdu.gov.pl.

2) Wpisz dane w odpowiednich polach.

3) Kliknij: „Sprawdź pojazd”.

Gotowe! Na ekranie wyświetlą się informacje, których szukasz. Otrzymany raport możesz łatwo zapisać, a jeśli trzeba – również wydrukować.

Chcesz sprawdzić pojazd, który nie jest jeszcze zarejestrowany w Polsce? To też żaden problem! W takiej sytuacji potrzebny będzie jednak profil zaufany. Jeśli jeszcze go nie masz – załóż. To również nic nie kosztuje, a bardzo się przydaje.

Na kliknięcie. Wiecie już jak skorzystać z Historii Pojazdu (i dlaczego warto), to teraz trochę więcej o tym, czego możecie się dowiedzieć dzięki tej e-usłudze.

Jeśli auto jest zarejestrowane w Polsce, sprawdzicie m.in.:

- dane techniczne, takie jak pojemność i moc silnika czy rodzaj paliwa,

- terminy okresowych badań technicznych, które przechodził pojazd, w  tym wynik badania oraz informację czy posiada aktualne badanie,

- informację o dodatkowych badaniach technicznych,

- odczyt drogomierza zarejestrowany podczas badań technicznych (Uwaga: w Centralnej Ewidencji Pojazdów gromadzi się informacje o odczycie drogomierza począwszy od 2014 r.),

- odczyt drogomierza/y zarejestrowany podczas kontroli drogowej,

- informację, czy posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,

- informację o szkodzie istotnej (Uwaga: w Centralnej Ewidencji Pojazdów dane o szkodzie istotnej gromadzi się od 1 marca 2020 r.),

- liczbę właścicieli i współwłaścicieli oraz województwo rejestracji,

- czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako kradziony lub posiada informację o odnalezieniu pojazdu lub zakończeniu poszukiwań,

- informację dotyczącą daty zbycia pojazdu,

- informację, czy pojazd był własnością firmy/organizacji, czy osoby prywatnej,

- informację, czy pojazd był czasowo wycofany z ruchu i ponownie dopuszczony do ruchu po czasowym wycofaniu.

Wszystkie te informacje pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów.

- Dzięki naszej e-usłudze można sprawdzić też auta m.in. z Niemiec, Francji, Słowenii, Belgii, Holandii, Włoch, Szwecji, Litwy, Łotwy, Estonii, USA i Kanady. Dzięki niej dowiemy się, czy nie były kradzione, złomowane, czy nie mają przekręconego licznika, czy nie służyły jako taksówka lub nie były zalane – mówi minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Informacje prezentowane w sekcji „Dane zagraniczne” pochodzą z systemów zewnętrznych.

W liczbach. Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Was do tego, że Historia Pojazdu to najlepszy sposób na pozbycie się stresu przed zakupem używanego samochodu lub motocykla, a poza tym – prawdziwa kopalnia wiedzy!

Jeśli potrzebujecie dodatkowego argumentu – zostawiliśmy go na koniec. To jedna z naszych najpopularniejszych e-usług. A to znaczy, że inni świetnie już ją znają – i korzystają! Nie wierzycie?

Tylko w lipcu z Historii Pojazdu skorzystano 25 517 870 razy, w czerwcu - 22 137 964 razy, w maju - 25 545 700 razy. e-Polak potrafi!

Kierowcy, pasażerowie – mamy dla Was jeszcze więcej propozycji. To m.in. takie e-usługi jak: Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, Sprawdź swoje punkty karne, czy Bezpieczny autobus. A także absolutny hit – mPrawo Jazdy dostępne w aplikacji mObywatel, czyli cyfrowym portfelu na dokumenty.

Korzystajcie!

O projekcie. Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizujemy we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.