Ekspert wyjaśnia

Pieszy musi być skoncentrowany

24 listopada 2022

Pieszy musi być skoncentrowany
(fot. Jolanta Michasiewicz)

Pośpiech, nieuwaga, nieprawidłowa ocena odległości od nadjeżdżającego pojazdu czy zwykła brawura - to wszystko mogą być powody wejścia pieszego na jezdnię przy czerwonym świetle. W takich okolicznościach w zeszłym roku zostało rannych prawie 100 osób, a 11 poniosło śmierć*. Najwięcej wypadków spowodowanych przez pieszych ma miejsce w listopadzie i grudniu.

- Bez względu na sytuację, nawet gdy poruszające się pojazdy mają zielone światło, przy przejściach dla pieszych kierowcy są zobowiązani zachować szczególną ostrożność. Wszyscy uczestnicy ruchu muszą przestrzegać przepisów o ruchu drogowym, ale niezależnie od tego, z czyjej winy nastąpi wypadek, jego następstwa fizyczne i psychiczne mogą nieodwracalnie zmienić czyjeś życie - mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault**).

Jednym z czynników wpływających na większą liczbę wypadków z udziałem pieszych w listopadzie i grudniu mogą być złe warunki atmosferyczne panujące w tym okresie, a także szybko zapadający zmierzch. Wówczas piesi stają się mniej widoczni, co w połączeniu z brakiem ostrożności (tak pieszych, jak i kierujących) skutkuje dużą liczbą wypadków. Elementy odblaskowe pozwalają dostrzec pieszego z odległości nawet 150 metrów w różnych warunkach pogodowych. Pieszy poruszający się po zmierzchu bez elementów odblaskowych jest słabo widoczny, tzn. kierowca jest w stanie zauważyć go dopiero z odległości ok. 20-40 metrów*). - Pomimo tego, że przejścia dla pieszych z sygnalizacją świetlną są z reguły również oświetlone, w ciemności i podczas trudnych warunków pogodowych może okazać się niewystarczające, aby kierowca dostrzegł na czas pieszego, który korzysta z przejścia niezgodnie z przepisami. Szczególnie dzieci powinny nosić o tej porze roku odzież wierzchnią wyposażoną w elementy odblaskowe - radzi dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. - Kluczowe jest, aby pieszy był w pełni skoncentrowany w trakcie przekraczania jezdni i nigdy nie wchodził na pasy przy czerwonym świetle. Nawet wtedy, kiedy ulica jest pusta.

___________________

*) policja.pl

**) Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault to pierwsza markowa szkoła doskonalenia techniki jazdy Renault na świecie. Szkoła działa na terenie Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy Tor Modlin. W jej ofercie znajdują się szkolenia dla klientów indywidualnych i flotowych pomagające unikać ryzyka drogowego, a także kursy jazdy defensywnej i ekonomicznej dla każdego typu samochodów. Szkolenia mogą być wsparte warsztatami z psychologiem ruchu drogowego oraz kursem z zakresu pierwszej pomocy. Szkoła dysponuje torem szkoleniowym wyposażonym w 2 place treningowe i 4 płyty poślizgowe o łącznej powierzchni 3900 m2 (płyta poślizgowa podstawowa, duża płyta poślizgowa + szarpak, okrąg poślizgowy oraz wzniesienie z płytą poślizgową; przeszkody automatyczne, kurtyny wodne programowalne, wyświetlacze prędkości).

Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault jest członkiem Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego i Polskiego Stowarzyszenia Motorowego Ośrodków Doskonalenia Techniki Jazdy.