Ekspert wyjaśnia

Wyprzedzanie z prawej strony (2)

23 lipca 2006

Wypowiedź: Poniżej cytat z ostatniego NEWSA - z działu pytania i odpowiedzi. Piszą tam Państwo: "Odpowiadając na przesyłane do nas pytania, publikujemy odpowiedzi ekspertów, zespołów redakcyjnych, egzaminatorów, instruktorów, wykładowców itd. Opublikujemy także Państwa wypowiedzi". I jeśli już CI EKSPERCI coś mówią - to niech mówią rzeczy prawdziwe, zgodnie ze stanem faktycznym i obowiązującymi przepisami, a nie wprowadzają ludzi w błąd. Błąd dotyczy odpowiedzi na postawione tam pytanie, gdyż odpowiedź jest niepełna, a tym samym - błędna, i to wypowiedziana przez komisarza Policji (może nawet z wydziału ruchu drogowego). Niedobrze.

Pytanie brzmiało: Wyprzedzanie z prawej strony - zabronione czy dozwolone?

Odpowiedź: W większości manewr wyprzedzania wykonuje się z lewej strony. Przepisy prawa o ruchu drogowym w niektórych przypadkach zezwalają jednak na wyprzedzanie pojazdów z prawej strony. Jest to uzależnione od drogi, po której się poruszamy. Na terenie zabudowanym możemy wyprzedzać pojazdy z prawej strony na jezdni jednokierunkowej z wyznaczonymi pasami ruchu oraz na jezdni dwukierunkowej posiadającej co najmniej dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Wyprzedzać z prawej strony możemy również poza obszarem zabudowanym, lecz tylko na drogach posiadających trzy pasy ruchu przeznaczone do jazdy w tym samym kierunku. Odpowiedzi udzielił: kom. Grzegorz Sudakow.

Moją wątpliwość wzbudził ten fragment odpowiedzi: "Wyprzedzać z prawej strony możemy również poza obszarem zabudowanym, lecz tylko na drogach posiadających trzy pasy ruchu przeznaczone do jazdy w tym samym kierunku". Powyższe jest prawdziwe tylko w części, bo poza obszarem zabudowanym możemy wyprzedzać nie tylko na drogach o trzech pasach ruchu dla tego samego kierunku (tj. zgodnie z art. 24 ust. 10 pkt 2 ustawy "Prawo o ruchu drogowym"), ale również i na jezdniach jednokierunkowych - z wyznaczonymi pasami ruchu - też (również poza obszarem zabudowanym - patrz art. 24 ust. 10 pkt 1). Jest to istotne, gdyż ludzie - nie znając przepisów - bo nie czytają - spotykając taką wypowiedź, dostępną w całej Polsce - "głupieją", i nie wiedzą co wolno, a czego nie. A skoro podpisał komisarz - to chyba ma rację - bo wie co mówi. A jak widać - jest inaczej. Mam też nadzieję, że Pani poinformuje o tym Pana Komisarza - żeby na przyszłość wiedział, i na jezdniach jednokierunkowych, z wyznaczonymi pasami ruchu - poza obszarem - też wyprzedzał. Pozdrawiam. Z poważaniem Antoni Kubowicz