Ekspert wyjaśnia

Zadbaj o widoczność!

15 października 2017

Zadbaj o widoczność!
(fot. RENAULT)

Zwłaszcza jesienią kierowca powinien zadbać o czystość szyb oraz świateł w swoim samochodzie. To czas, gdy deszcze i mgła mogą negatywnie wpływać na widoczność, a w dodatku przy kiepskiej pogodzie auto łatwiej ulega zabrudzeniu.

Czyste szyby sprzyjają bezpieczeństwu. Dzięki utrzymaniu szyb (zwłaszcza przedniej) w czystości wzrok kierowcy mniej się męczy, ponieważ zachowana zostaje dobra widoczność. Oprócz tego warto pamiętać, że brudna szyba rozprasza światło, co zwiększa ryzyko oślepienia przez promienie słoneczne. Choć jesienią słońce częściej chowa się za chmurami, a dni są krótsze, to właśnie wtedy, ze względu na niskie położenie słońca, niebezpieczeństwo utraty widoczności z powodu oślepienia wzrasta.

Jak zadbać o czystość szyb? Należy regularnie uzupełniać płyn do spryskiwaczy i przynajmniej raz w roku wymieniać pióra wycieraczek, żeby działały efektywnie. Warto również myć całą powierzchnię szyb, gdy tylko mamy okazję lub poziom zabrudzenia może wpływać na ograniczenie widoczności - mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Nie bez znaczenia jest też odpowiednie światło - okien nie powinno się myć w pełnym słońcu, ponieważ na mocno doświetlonej szybie trudniej zauważyć obecność smug i zacieków, które staną się widoczne dopiero wieczorem. W czystości trzeba utrzymać także wewnętrzną stronę okien, o czym zapomina wielu kierowców.

Daj się zauważyć. Jesienią, gdy częściej zdarzają się mgły i deszcze, warto zwrócić szczególną uwagę na stan tylnych świateł. Każdego dnia należy przynajmniej przetrzeć je wilgotną ściereczką. - Czyste tylne światła dobrze się prezentują, ale przede wszystkim - sprawiają, że auto jest lepiej widoczne dla innych użytkowników ruchu drogowego. Także przednie reflektory są kluczowe dla bezpiecznej jazdy. Powinny być utrzymane w czystości i odpowiednio wyregulowane - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. (SBJR)