Legislacja

Kandydat na kierowcę z promilami? Co zmienić? - pyta PRAWO DROGOWE@NEWS

17 stycznia 2017

Kandydat na kierowcę z promilami? Co zmienić? - pyta PRAWO DROGOWE@NEWS
https://www.facebook.com/HigH.szkolajazdy?fref=ts

Wczoraj informowaliśmy Państwa o przygotowanym przez posłów projekcie uchwały w sprawie ustanowienia roku 2017 Rokiem troski o trzeźwość Narodu. W niedzielę w Poznaniu w „HigH” Szkole Jazdy doszło do incydentu z udziałem nietrzeźwego kursanta. Tam jedynie czujność i dostępny alkomat pozwoliły sprawić, że ta osoba nie wsiadła za kierownicę - czytamy na facebooku szkoły. Potępiają to nieodpowiedzialne zachowanie przyszłego kierowcy, piszą o swojej dbałości, aby nie dopuścić do jazdy osoby pozostającej pod wpływem alkoholu. Piszą: posiadamy alkomaty i alkotesty. Tak, to wysoce profesjonalne działanie. W pełni popieramy apel o potępienie podobnych zachowań kandydatów na kierowców.

Na łamach tygodnika „PRAWO DROGOWE@NEWS” wielokrotnie informowaliśmy o podobnych zdarzeniach, sugerowaliśmy poszukiwanie rozwiązań, a tu wprowadzenie ułatwień dla egzaminatorów i instruktorów i ustawowe dopuszczenie używanie przez nich alkomatów. Niestety te doniesienia i apele najczęściej nie spotykają się z jakimkolwiek odzewem. Podobnie zachował się jeden z internautów komentując wydarzenie w Poznaniu: - „Bardzo nieodpowiedzialne zachowanie, ale po co o tym pisać na fb? Jak kasa nie jest najważniejsza w tej firmie to uprzejmie podziękować za współpracę, oddać nadpłatę i tyle”.

Nie, nie i jeszcze raz nie!!! Trzeba mówić, trzeba pisać, trzeba korzystać także z facebooka, który jest jednym z najpopularniejszych sposobów wypowiedzi szczególnie wśród ludzi młodych, nie można się godzić na takie zachowania tych przyszłych uczestników ruchu drogowego. Wyeliminowanie społecznego przyzwolenia na jazdę pod wpływem alkoholu nie będzie łatwe, skoro już kandydat na kierowcę potrafi wsiąść do pojazdu szkoleniowego czy egzaminacyjnego „na bani”. Jednak proponujemy:

Pierwsza propozycja. Ponawiamy propozycję ustawowego upoważnienia ośrodków szkolenia i egzaminowania do posługiwania się alkomatami czy alkotestami. I to nie tylko za zgodą kandydata na kierowcę, ale obligatoryjnie wszystkich siadających za kierownicą z „L-ką”. Też siedzących na miejscu obok kierowcy.

Druga propozycja. Przywołajmy kolejną wypowiedź z facebooka, sugerującą, aby takie osoby pozbawić możliwości ukończenia szkolenia, czy zdania egzaminu, dodajmy, np. na najbliższy rok.

Trzecia propozycja. ...

Redakcja tygodnika „PRAWO DROGOWE@NEWS” deklaruje swój udział w akcji NIE DLA ALKOHOLU ZA KIEROWCNICĄ! Ogłoszoną przez Szkołę Jazdy „HigH”. Czekamy także na Państwa wypowiedzi, które będziemy publikowali na naszych łamach, dopisujcie się ze swoimi propozycjami zmian. Pamiętajmy, iż nikt nie wie ile osób pod wpływem alkoholu jednak wyjechało na ulice miast. Zadbajmy o poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. (jm)