(542-43 fot. Jola Michasiewicz)
Egzekwowanie zakazu niszczenia zieleni przez kierowców pojazdów mechanicznych zawsze było trudne. Pisaliśmy o tym wielokrotnie. Sądy powołując się na przepisy Kodeksu wykroczeń orzekają, iż nie każdy postój pojazdu powoduje niszczenie zieleni. Na początku 2016 roku Bogusław Sonik wystosował do ministra sprawiedliwości zapytanie (nr 161) w sprawie penalizacji (penalizacja – podstawa do odpowiedzialności karnej) niszczenia zieleni przez pojazdy. Poseł postulował modyfikację przepisów poprzez wyraźne wskazanie zakazu zatrzymania się i postoju na zieleńcach/trawnikach lub terenach na ten cel przeznaczonych. W odpowiedzi resortu sprawiedliwości, podsekretarz stanu Marcin Warchoł pisał, iż przywołany przepis kodeksu wykroczeń spełnia postulat ochrony przyrody przed dewastacją. Dodał jednocześnie: - Z drugiej strony penalizację niezgodnego z prawem postoju bądź zatrzymania pojazdu (jako wykroczenia formalnego) zapewnia przepis art. 92 § 1 k.w., traktujący o niestosowaniu się m.in. przez kierującego pojazdem do znaku drogowego (zarówno pionowego jak i poziomego).
Niezależnie od powyższych uwag pragnę poinformować, że zgłoszony w zapytaniu postulat ustawodawczy w przedmiocie usankcjonowania zatrzymania się lub postoju pojazdu na zieleńcach, trawnikach lub na terenach na ten cel przeznaczonych zostanie wykorzystany podczas planowanych prac legislacyjnych mających na celu nowelizację Kodeksu wykroczeń. Odpowiedź opatrzona była datą 23 marca, a dzisiaj? Dzisiaj nadal nic nie wiemy o planowanych pracach legislacyjnych mających na celu nowelizację Kodeksu wykroczeń w przywołanym zakresie. Samochody pozostawiane w lesie przy plaży; na trawniku przed restauracją itd., a właściwie nie samochody a ich kierowcy nadal bezkarnie dewastują otaczającą nas zieleń.
Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń
Art. 144.§ 1.Kto na terenach przeznaczonych do użytku publicznego niszczy lub uszkadza roślinność lub też dopuszcza do niszczenia roślinności przez zwierzęta znajdujące się pod jego nadzorem albo na terenach przeznaczonych do użytku publicznego depcze trawnik lub zieleniec w miejscach innych niż wyznaczone dla celów rekreacji przez właściwego zarządcę terenu, podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
Art. 92.§ 1.Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.