Do uzgodnień międzyresortowych skierowany został projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń. Jedna z projektowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zmian dotyczy przewoźników i przewiduje mandat za brudny pojazd.
W rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 24 listopada 2003 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń (2003.208.2023 z późn. zm) w załączniku w tabeli A zmieniane jest brzmienie lp. 16 (nowe brzmienie) i dodane lp. 16a.:
Dostosowywana jest treść rozporządzenia ws. wysokości mandatów do nowelizacji art. 117 Kodeksu wykroczeń, który pierwotnie dotyczył grzywny lub nagany za brak czystości i porządku w obrębie nieruchomości i właśnie tę tresć oznaczono jako § 1 i dodano nowy § 2.
Jak to czytamy w uzasadnieniu: - (…) projekt uwzględnia również potrzebę dostosowania treści rozporządzenia do zmiany w art. 117 k.w. wprowadzonej ustawą z dnia 5 listopada 2009 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny, ustawy – Kodeks postępowania karnego, ustawy – Kodeks karny wykonawczy, ustawy – Kodeks karny skarbowy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1589). W ramach tej nowelizacji oznaczono dotychczasową treść art. 117 k.w. jako § 1 oraz dodano nowe wykroczenie w § 2 - nieutrzymywanie środka transportu we właściwym stanie sanitarnym przez obowiązanego przewoźnika. Z tego względu, w sytuacji gdy art. 117 k.w. posiada dwa paragrafy, typizujące dwa odmienne wykroczenia, należy wskazać jasno, dla którego z nich określona została wysokość grzywny w drodze mandatu karnego. Kwestię tę rozwiązano wprowadzając w projekcie dwie oddzielne pozycje (l.p. 16 i 16a) dla obu paragrafów art. 117. Z uwagi na fakt, że dla obu wykroczeń k.w. określa taką samą karę, projekt zakłada w obu przypadkach taką samą wysokość grzywny w drodze mandatu karnego.
Ponadto w celach porządkowych, zmieniono opis naruszenia (trzecia kolumna) z art. 117 § 1 tak, aby lepiej oddawał oba sposoby, na jakie osoba może się go dopuścić (naruszenie obowiązku utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości lub niestosowanie się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy w celu zabezpieczenia należytego stanu sanitarnego i zwalczania chorób zakaźnych).
Tymczasem projekt skierowano do uzgodnień międzyresortowych, które zaplanowano na 10 dni od daty otrzymania pisma w sprawie uzgodnień. To ostatnie datowane jest na 14. maja, opublikowane 21. Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. (jm)