Legislacja

Rowerzysta na rondzie

26 stycznia 2017

Rowerzysta na rondzie
Opcja A

W sprawie poruszania się rowerów na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym z interpelacją nr 9261 wystąpiła posłanka Małgorzata Niemczyk. Adresatem jest ministerstwo infrastruktury i budownictwa. Do biura poselskiego zgłosił się rowerzysta, ofiara i jednocześnie sprawca kolizji z samochodem. Zdarzenie miało miejsce na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym. Policja uznała winę rowerzysty wskazując na niewłaściwe poruszania się po rondzie, tzn. fakt, iż nie zachował on ruchu prawostronnego znajdując się na ścieżce rowerowej. Posłanka przywołuje: wiadomo - na ścieżkach dla rowerzystów ruch odbywa się w obu kierunkach, i dalej - aktualnie w kodeksie drogowym nie ma przepisu dotyczącego poruszania się prawostronnie dla rowerzystów korzystających ze ścieżek rowerowych na rondach. Konkludując swoje wystąpienie posłanka prosi ministra o odniesienie się do następujących kwestii:

Czy faktycznie powinien być zachowany ruch prawostronny przez rowerzystów poruszających się ścieżką rowerową na skrzyżowaniach o ruchu okrężnym? Jeżeli tak, to kiedy zostaną dostosowane przepisy i oznaczenia? Jeżeli opcja A jest prawidłowa, dlaczego policjanci uznają ze winę w przypadku kolizji ponosi rowerzysta? Uprzejmie proszę o przeprowadzenie szkoleń dla policjantów. Jeżeli opcja B jest prawidłowa, to też poproszę o przeprowadzenie szkoleń.

Czyli mamy kolejną wątpliwość dotyczącą zasad poruszania się na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym? Ciekawi jesteśmy Państwa opinii oraz oczywiście stanowiska resortu. (jm)

Słowa kluczowe rondo rowerzyści