Ogłoszenia

2800. złotowy mandat dla hulajnogisty

21 lipca 2022

2800. złotowy mandat dla hulajnogisty
Grupa IMAGE. Mariusz Wasiak. „Taryfikator mandatów. Poradnik kierowcy, policjanta, inspektora i strażnika” [kliknij]

Hulajnogista (patrz fot.) jedzie chodnikiem, w sytuacji gdy po drugiej stronie ulicy dostępna jest droga dla rowerów, ten sam wiezie pasażerkę, nadto alkomat wskazuje stan spożycia alkoholu powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi (czyli już stan nietrzeźwości). Jak wysoki mandat?

Zgodnie z obowiązującym taryfikatorem mandatów [kliknij] nasz ekspert ocenia, iż w powyższym wypadku wysokość mandatu to proste zsumowanie trzech:

1) za jazdę hulajnoga elektryczną po chodniku - 100 zł. Pamiętajmy, że hulajnogą można poruszać się tylko po drodze dla rowerów lub pasem ruchu z ograniczeniem prędkości do 30 km/godz. W sytuacji gdy nie ma ścieżki chodnikiem, jednak pod określonymi warunkami (obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pieszym i nie utrudniania im ruchu. Hulajnogą elektryczną należy poruszać się po chodniku z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych);

Przywołajmy tu przepis Kodeksu wykroczeń: - Art. 92. § 1. Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego, podlega karze grzywny albo karze nagany. W tej sytuacji mówimy o znaku C-13 „droga rowerowa”.

2) za przewóz hulajnogą elektryczną pasażerki - 300 zł. Z hulajnogi nie może korzystać jednocześnie więcej niż jedna osoba.

Wysokość mandatu, z początkiem roku 2022 wzrósł ze 100 zł na 300zł. Taką samą karę zapłacimy także za przewóz ładunku inaczej niż w plecaku/torbie lub za przewóz zwierzęcia. Ponieważ hulajnoga to pojazd konstrukcyjnie przeznaczony do jazdy w pozycji stojącej przodem do kierownicy, każda inna pozycja podczas jazdy elektrycznej będzie zagrożona mandatem takim samym, jak za przewożenie innej osoby.

3) za jazdę hulajnogą elektryczną w stanie nietrzeźwości - 2500 zł. Zakładamy, że to niedostosowanie do obowiązujących przepisy nie będzie potraktowane jako przestępstwo. I przy okazji - w ostatnich dniach w Częstochowie sprawa z udziałem hulajnogisty została skierowana do postępowania karnego.

I tak wymienione proste zsumowanie daje tytułową kwotę 2800 zł.

O tym powinni wiedzieć wszyscy kierujący hulajnogami elektrycznymi, a mamy ich zdecydowanie coraz szersze grono. Zgadzamy się z poglądem, iż to nie tylko moda - to ogromna wygoda, w dodatku ekologiczna i ekonomiczna, bez ograniczeń wiekowych. Równocześnie apelujemy - hulajnogisto - musisz znać obowiązujący przepisy i nie lekceważ ich! Warto zarówno ze względów bezpieczeństwa, ale także w trosce o zawartość kieszeni. (jm)