Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Ministerstwo Infrastruktury zainaugurowały projekt „DROGA Z KLASĄ. Cała wiedza o bezpieczeństwie ruchu drogowego. Projekt w którym zabrakło Ministerstwa Edukacji Narodowej. Współfinansowanie ze środków Programu Operacyjnego pn. „Ogólnopolskie szkolenie dla nauczycieli w zakresie edukacji dzieci i młodzieży w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego”.
W miniony piątek w Warszawie miała miejsce inauguracja projektu pn. „DROGA Z KLASĄ. Cała wiedza o bezpieczeństwie ruchu drogowego. W wydarzeniu uczestniczył minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który ogłosił inaugurację wydarzenia. - Dzisiaj uruchamiamy narzędzie, które pozwoli na uświadamianie i wychowanie najmłodszych uczestników ruchu drogowego poprzez przekazanie nauczycielom narzędzi i wiedzy – mówił minister. W konferencji uczestniczyli także m.inn.: Konrad Romik, sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego; Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego; Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad; Marek Dworak, sekretarz Wojewódzkiej-Małopolskiej Rady BRD; Witold Wiśniewski, prezes Prezydium Polskiego Klastra Edukacyjnego; Adam Niedziółka, prezes Akademii Biznesu MDPP; Adam Sobieraj, prezes Zarządu Fundacji Drogi Mazowsza; Bożenna Chlabicz, prezes Fundacji Zapobieganie Wypadom Drogowym; przedstawiciele: Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji; Ministerstwa Finansów; Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej; delegacje: Komendy Głównej Policji; Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej; Szefostwa Transportu i Ruchu Wojsk; przedstawiciele instytutów badawczych oraz PFSSK. Zabrakło przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Projekt przeznaczony jest dla nauczycieli wszystkich etapów nauki - nauczania przedszkolnego, szkoły podstawowej (klasy 1-3 oraz klasy 4-6), szkół ponadpodstawowych - odpowiadających za edukację z zakresu ruchu drogowego. - Brak znajomości przepisów ruchu drogowego jest jedną z głównych przyczyn niebezpiecznych zdarzeń i wypadków na polskich drogach. Już od najmłodszych lat ludzie uczą się zasad ruchu drogowego poprzez zabawę, obserwację zachowań oraz naukę w szkole. Dlatego też tak ważne jest, aby programy nauczania w możliwie jak najszerszym stopniu obejmowały tematykę bezpieczeństwa oraz zasady, które powinny być stosowane przez uczestników ruchu drogowego.
Duże znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego ma systemowa i efektywnie prowadzona edukacja we wszystkich obszarach bezpieczeństwa ruchu drogowego na każdym etapie nauki. Należy pamiętać, iż zasady i wzory zachowań nabywane od najmłodszych lat są wykorzystywane w dalszym życiu, jak również przekazywane młodszym pokoleniom – ocenia KR BRD.
Wychodząc naprzeciw problemom związanym z brakiem znajomości zasad ruchu drogowego, a w efekcie wysokiej liczby wypadków 6 sierpnia 2020 roku Sekretariat KRBRD podpisał umowę z firmą MDDP spółką akcyjną Akademią Biznesu Sp.k. na realizację projektu pn. „Ogólnopolskie szkolenia dla nauczycieli w zakresie edukacji dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa ruchu drogowego”. Głównym celem szkoleń jest wyposażenie nauczycieli w niezbędną wiedzę i narzędzia do prowadzenia lekcji z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego na każdym etapie nauki dzieci i młodzieży, od nauczania przedszkolnego, poprzez szkołę podstawową, aż do szkoły ponadpodstawowej oraz podniesienie kwalifikacji nauczycieli, uzupełnienie ich stanu wiedzy oraz doskonalenie umiejętności zawodowych na temat prowadzenia zajęć z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego.
- Wychowanie komunikacyjne dzieci i młodzieży jest jednym z elementów systemu działań profilaktycznych na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. należy dążyć do ukształtowania w uczniach pożądanych postaw oraz do wyposażenia ich w umiejętności potrzebne w życiu codziennym. Szkolenia dla nauczycieli pozwolą na wsparcie systemu edukacji, dzięki czemu uczniowie zyskają wiedzę o zagrożeniach w ruchu drogowym oraz jak bezpiecznie w nim uczestniczyć. Nowe narzędzie będzie z pewnością niezmiernie pomocne i chętnie wykorzystywane przez kadrę nauczycielską – powiedział przewodniczący KR BRD, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
W wyniku realizowanych działań uruchomiona została platforma e-learningowa pn. Droga z klasą. Cała wiedza o bezpieczeństwie ruchu drogowego, platforma dostępna jest pod adresem https://drogazklasa.pl/, zawierająca materiały oraz informacje potrzebne do efektywnego przeprowadzenia zajęć lekcyjnych z zakresu ruchu drogowego, stanowiąca kompendium wiedzy dla nauczycieli wszystkich etapów edukacyjnych. Platforma będzie dostępna dla użytkowników do końca 2023 roku. Uczestnicy projektu będą mieli również możliwość wzięcia udziału w szkoleniu stacjonarnych w jednym z szesnastu miast wojewódzkich. Szkolenie obejmować będzie tematy związane z platformą e-learningową, zasadami jej funkcjonowania oraz zawartą tematyką. Podczas szkoleń stacjonarnych uczestnicy zdobędą wiedzę, którą będą mogli wykorzystać podczas zajęć z uczniami.
Uczestnicy mogą dokonać rejestracji na szkolenia stacjonarne za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego online dostępnego na stronie www.akademiamddp.pl/droga-z-klasa bądź pod adresem www.tinyurl.com/drogazklasa.
Szkolenia stacjonarne odbywać się będą od października do listopada 2020 roku.