Ogłoszenia

Czy ustawa o zawodzie instruktora i egzaminatora…

22 listopada 2024

Czy ustawa o zawodzie instruktora i egzaminatora…

W miniony czwartek (19 listopada 2024 r.) w Warszawie w siedzibie Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego odbyło zorganizowane przez zarządy Fundacji Zapobieganie Wypadkom Drogowym i Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego wraz z Polskim Klastrem Edukacyjnym Seminarium na temat: „Jakie kompetencje instruktora i egzaminatora, takie rezultaty szkolenia”. Już w najbliższy czwartek 28 listopada 2024 r. o godz. 11.00 rozpocznie się DYSKUSJA NA RATUSZOWEJ poświęcona ważnym dla branży instruktorów i egzaminatorów kwestiom. Jej tytuł: „Czy ustawa o zawodzie instruktora i egzaminatora…”. Zachęcamy do zapoznania się z rekomendacjami seminarium, zapraszamy do śledzenia DYSKUSJI.

Redaktor Jolanta Michasiewicz do rozmowy zaprosiła Tomasza Matuszewskiego, egzaminatora, zastępcę dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie oraz Witolda Wiśniewskiego Prezesa Prezydium Polskiego Klastra Edukacyjnego. Obaj panowie brali udział w wyżej wymienionym seminarium, wygłosili ważne i cenne autorskie opracowania. Oto rekomendacje seminarium:

„REKOMENDACJE.

Środowisko szkolenia kierowców i kandydatów na kierowców (OS i OSK) oczekuje od ministra infrastruktury przeglądu zgłoszonych w ostatnich latach wniosków i postulatów, które jak dotychczas nie zostały wdrożone lub zostały „zapomniane”. Zdecydowana większość propozycji jest wciąż aktualna w kontekście projektowanych przez Ministerstwo Infrastruktury zmian prawa.

Oczekuje przeglądu kwalifikacji w transporcie drogowym na podstawie ustawy o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji. Polski Klaster Edukacyjny deklaruje daleko idącą pomoc w przeprowadzeniu takiego przeglądu.

Uważamy, że podstawą podniesienia kompetencji kadr szkoleniowych i egzaminacyjnych jest opracowanie i wdrożenie standardów. Powinny być one oparte o sektorową ramę kwalifikacji w transporcie drogowym wg Polskiej Ramy Kwalifikacji.

Programy szkolenia kierowców (Kwalifikacja Wstępna i Szkolenie Okresowe) muszą być aktualizowane i dostosowane do potrzeb rynku i postępu technologicznego. Konieczna jest walidacja tych kursów szkoleniowych. Szkolenie kandydatów na kierowców na prawo jazdy powinno umożliwiać indywidualizację ich predyspozycji i kompetencji instruktorów.

Branża szkoleniowa postuluje uchwalenie ustawy kompetencyjnej o zawodzie instruktora i egzaminatora. Polski Klaster Edukacyjny jest w posiadaniu projektu takiej ustawy (pro bono).

Przedsiębiorcy prowadzący ośrodki szkolenia lub szkoły jazdy oczekują stabilności prawa i takiego stanowienia, które pozwala na przygotowanie koniecznych inwestycji i długoterminowy rozwój."

Szczegółowa relacja z seminarium już w poniedziałek będzie dostępna na łamach PRAWA DROGOWEGO@NEWS oraz na facebooku (jm)

Na ewentualne Państwa wypowiedzi oczekujemy pod adresem: tygodnik@praodrogowe.pl