Przegląd prasy

10. kroków bezpiecznej podróży

1 listopada 2019

10. kroków bezpiecznej podróży
(grafika - GDDKiA)

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (komunikat): W związku ze spodziewanym wzmożonym ruchem na drogach krajowych zostały podjęte działania, by pomóc kierowcom w sprawnym i bezpiecznym podróżowaniu po sieci dróg zarządzanych przez GDDKiA. Od czwartku (31 października) od godziny 14:30 do niedzieli (3 listopada) do godziny 22:00 służby drogowe GDDKiA będą działały w stanie podwyższonej gotowości, wspierając w działaniach jednostki Policji. Przyjęta organizacji pracy umożliwia podejmowanie natychmiastowych działań w celu należytego utrzymania przejezdności dróg krajowych. W wspomnianych dniach w Punktach Informacji Drogowej została zwiększona obsada dyżurnych.

Ograniczamy utrudnienia

Ponadto dokonano przeglądu tymczasowej organizacji ruchu, oraz w miarę możliwości ograniczono do minimum utrudnienia związane z prowadzonymi robotami na sieci dróg krajowych zarządzanych przez GDDKiA.

Ograniczenie dla ciężarówek. W okresie Wszystkich Świętych ograniczony będzie ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Zakaz będzie obowiązywał w całej Polsce w dniach 31 października, w godzinach od 18.00 do 22.00 i 1 listopada od 8.00 do 22.00.

Zmieniona organizacja ruchu przy cmentarzach. Na drogach biegnących przy cmentarzach spodziewać się możemy zmienionej organizacji ruchu. Miejsca przy cmentarzach na drogach krajowych gdzie mogą pojawić się zmiany w organizacji ruchu: województwo lubelskiewojewództwo warmińsko-mazurskiewojewództwo lubuskiewojewództwo dolnośląskiewojewództwo wielkopolskiewojewództwo podkarpackie.

Zdradliwa jesienna aura. O czym warto pamiętać?

W okresie jesiennym kierowcy powinni wziąć pod uwagę pogarszające się warunki atmosferyczne, które bezpośrednio wpływają na prowadzenie pojazdu. Coraz więcej mglistych dni, opady deszczu, niższa temperatura i mokre liście na drodze to wyraźny sygnał, aby zredukować prędkość. W takich warunkach droga hamowania znacząco się wydłuża. Pamiętajmy, że wartości prędkości wskazane na znakach to prędkość maksymalna, jaka obowiązuje na danym odcinku. Na drodze trzeba zachować zdrowy rozsądek. Dostosujmy prędkość do panujących warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.

Pamiętajmy również o odpowiednim przygotowaniu pojazdu - sprawnych wycieraczkach, czystych reflektorach, a podczas jazdy o zachowaniu bezpiecznej odległości od poprzedzającego nas pojazdu.

Jeżeli spada temperatura, warto pomyśleć o zmianie opon na zimowe. Optymalne okno pracy opon zimowych zaczyna się gdy temperatura powietrza spada poniżej od 7 stopni Celsjusza.  

Nie tylko GDDKiA. Jak co roku na drogach całego kraju policjanci będą prowadzić akcję Znicz. Funkcjonariusze będą sprawdzać trzeźwość kierowców, stan techniczny pojazdów i bacznie przyglądać się czy podczas jazdy przestrzegamy przepisów ruchu drogowego.

Edukujemy o bezpieczeństwo. W sierpniu i wrześniu br. w ramach obchodów 200. rocznicy powstania Centralnej Administracji Drogowej, GDDKiA zorganizowała serię wydarzeń informacyjno-edukacyjnych dla użytkowników dróg krajowych na terenie wybranych Miejsc Obsługi Podróżnych na autostradach A1, A2 i A4.

Celem projektu była poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego i jego uczestników, popularyzowanie właściwych zachowań w ruchu drogowym, a także zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Aspekty te są istotne w perspektywie wzmożonego ruchu drogowego.

Zasady i dobre praktyki wskazane podczas akcji obowiązują użytkowników dróg przez cały rok, dlatego pamiętajmy o nich zwłaszcza teraz, kiedy warunki pogodowe ulegają pogorszeniu.

Ponadto w trakcie trwania akcji informowaliśmy o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach. Wytypowaliśmy 10 najważniejszych zasad rozsądnego kierowcy na drogach krajowych. Pisaliśmy o tym:

- https://www.gddkia.gov.pl/pl/a/34529/Bezpieczenstwo-na-drogach-Akcja-edukacyjno-informacyjna-GDDKiA

- https://www.gddkia.gov.pl/pl/a/34623/Akcje-bezpieczenstwa-na-autostradach

- https://www.gddkia.gov.pl/pl/a/34664/Kilkuset-podroznych-wzielo-udzial-w-akcji-informacyjno-edukacyjnej

- https://www.gddkia.gov.pl/pl/a/34779/Bezpiecznego-powrotu-z-wakacji

- https://www.gddkia.gov.pl/pl/a/34735/W-ostatni-weekend-prowadzilismy-akcje-edukacyjna-w-wojewodztwie-dolnoslaskim

Informacje o warunkach ruchu po drogach krajowych. Najświeższe informacje na temat sytuacji na drogach krajowych zarządzanych przez GDDKiA dostępne są na stronie internetowej www.gddkia.gov.pl, w zakładkach „Serwis dla kierowców” oraz „Mapa kamer monitorujących”, w której znajdują się aktualne odczyty z 550 stacji meteorologicznych wraz z obrazami sytuacji drogowej rejestrowanymi przez około 1000 kamer.

- 19 111 Punkt Informacji Drogowej GDDKiA

- Lista utrudnień

- Mapa warunków drogowych

- Mapa kamer monitorujących

- Mapa ograniczeń na przejściach granicznych

Kierowcy powinni zwracać uwagę na komunikaty wyświetlane na znakach zmiennej treści umieszczonych przy drogach krajowych i stosować się do wyświetlanych tam informacji.

W przypadku, gdy dostęp do Internetu jest utrudniony, skorzystać można z ogólnodostępnego w całej Polsce numeru informacji drogowej GDDKiA 19 111, gdzie na bieżąco dyżurni pełniący dyżur przekażą informację o utrudnieniach i warunkach ruchu.