Statystyka

Wypadki: Wszystkich Świętych 2018

31 października 2019

Wypadki: Wszystkich Świętych 2018
(grafika - GDDKiA)

GDDKiA. Jak podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w 2018 r. w okresie Wszystkich Świętych (1-3.11.2019) na drogach krajowych odnotowano:

* 95 poszkodowanych

* 4 zabitych kierowców lub pasażerów

* 2 zabitych pieszych

* 20 ciężko rannych kierowców lub pasażerów

* 61 rannych kierowców lub pasażerów

* 5 rannych pieszych

* 3 rannych dzieci

Dane wg. SEWiK - System Ewidencji Wypadków i Kolizji

Szczególna ostrożność przy przejściach. Niestety wciąż dochodzi do zbyt dużej liczby wypadków z udziałem pieszych na wyznaczonych przejściach. W 2018 roku, na drogach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, wypadki z udziałem pieszych stanowiły 14 proc. wszystkich wypadków. Tym bardziej teraz w okresie jesienno-zimowym, kiedy widoczność spada, należy zachować szczególną ostrożność przy przejściach dla pieszych i zwracać uwagę na niechronionych uczestników ruchu.

Prowadzimy cykliczne kontrole dróg krajowych (w tym przejść dla pieszych) i analizujemy wypadkowość z udziałem pieszych. W tym roku rozpoczęliśmy audyt przejść dla pieszych, który zakończy się przyszłym roku. Prowadzą go audytorzy i inspektorzy bezpieczeństwa ruchu drogowego zatrudnieni w GDDKiA. Wnikliwie skontrolują wszystkie przejścia dla pieszych na drogach zarządzanych przez GDDKiA.

Policja. Komenda Główna Policji podsumowała akcję „Znicz”, która trwała na polskich drogach przez pięć dni – donosiliśmy 5 listopada 2018 r. na łamach tyg. PRAWO DROGOWE@NEWS. Podinspektor Robert Kobryś z zespołu prasowego KGP poinformował PAP, że od 31 października do 4 listopada policjanci zatrzymali 1299 pijanych kierowców, czyli o 59 więcej niż rok wcześniej. Podał także statystyki dotyczące wypadków. Od początku akcji „Znicz”, czyli od środy, w całym kraju doszło do około 408 wypadków, w których zginęło co najmniej 50 osób, a poważnie ranne zostały 502 osoby. Kobryś podkreślił, że są to dane wstępne, bo niektóre zdarzenia drogowe zakwalifikowane jako wypadki mogą okazać się kolizjami. (jm)