Przegląd prasy

Auto w kwarantannie? I inne pytania oraz odpowiedzi

24 listopada 2020

Auto w kwarantannie? I inne pytania oraz odpowiedzi
(fot. Jolanta Michasiewicz)

Coraz więcej aktów prawnych i ich nowelizacji, tych regulujących nasze życie w czasie koronawirusa. Legislacja zmieniana dynamicznie. Dziś kilka pytań i odpowiedzi. Tych ostatnich udziela Ministerstwo Zdrowia.

Pytanie: Jestem zawodowym kierowcą. Przekroczyłem granicę. Czy muszę poddać się obowiązkowej kwarantannie?

Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia: Nie, kierowcy prowadzący pojazdy samochodowe w międzynarodowym transporcie drogowym (w tym międzynarodowym transporcie kombinowanym), po przekroczeniu granicy państwowej, są zwolnieni z odbycia obowiązkowej kwarantanny.

Pytanie: Czy jeśli w aucie dostawczym na granicy wykryto osobę z koronawirusem, to czy auto też podlega kwarantannie? Kiedy za kierownicą tego auta może zasiąść nowy kierowca?

Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia: Kwarantannie podlega kierowca. Pojazd należy zdezynfekować, zanim poprowadzi go inna osoba. W szczególności należy zwrócić uwagę na rzeczy dotykane w aucie bardzo często rękoma, m.in. gałkę zmiany biegów i kierownicę, kierunkowskazy. Rzeczy osobiste osoby poddanej kwarantannie powinny zostać zabezpieczone w sposób uniemożliwiający zakażenia innych osób. W przypadku powierzchni zmywalnych należy używać środków dezynfekujących aktywnych przeciwko wirusom. Samochód trzeba również wywietrzyć. Z kabiny należy zabrać zbędne przedmioty.

Pytanie: Czy w autobusie lub pociągu muszę mieć maseczkę?

Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia: W autobusie lub pociągu należy zasłaniać usta i nos.

Pytanie: Czy w taksówce muszę mieć maseczkę?

Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia: Tak. Zarówno kierowca, jak i pasażerowie powinni zasłaniać usta i nos podczas przejazdu.

Pytanie: Czy w samochodzie również obowiązuje nakaz?

Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia: W prywatnym samochodzie nie ma obowiązku zasłaniania twarzy.

Pytanie: Czy jeżdżąc na rowerze muszę zakrywać usta i nos?

Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia: Obowiązek zakrywania ust i nosa dotyczy osób uprawiających sport rekreacyjnie. Jeżdżąc na rowerze musisz zakładać maseczkę. Nie musisz mieć maseczki, np. gdy biegasz lub jeździsz na rowerze po terenie lasu, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego, rodzinnego ogródka działkowego i plaży.

Pytanie: Czy idąc ulicą muszę mieć zasłonięte usta i nos?

Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia: Tak. Usta i nos należy zasłaniać w przestrzeni publicznej – również na ulicy.

Pytanie: Czy dostanę mandat za zmianę opon?

Odpowiedź: Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na wspólne pismo Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego i Związku Dealerów Samochodowych potwierdziło, że wizyta w serwisach na wymianę opon jest dozwolona – niezależnie od ograniczeń nałożonych przez rząd. - Przy takich temperaturach nadszedł już czas na zamianę oponę letnich na zimowe, albo porządne całoroczne. 

Słowa kluczowe koronawirus