Przegląd prasy

Bezpiecznie na groby

31 października 2016

Bezpiecznie na groby
(548-106 fot. J. Michasiewicz)

Listopadowy długi weekend to czas wzmożonego ruchu w okolicach cmentarzy. Kierowcy powinni liczyć się z korkami, utrudnieniami na parkingach oraz zmianami w organizacji ruchu. Planując wyjazdy na groby bliskich pamiętajmy, żeby wyjechać wcześniej i dać sobie czas na bezpieczne dotarcie do celu oraz spokojne parkowanie.

Bez nerwów. Świąteczny pośpiech jest często przyczyną bardzo niebezpiecznych manewrów na drogach. Nadmierna prędkość w połączeniu z wyprzedzaniem na trzeciego i próbą ominięcia korków poprzez jazdę poboczem to jedne z wielu nieodpowiedzialnych zachowań, które obserwujemy w czasie Wszystkich Świętych i w okolicznych dniach - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. - Wszystko to spowodowane jest pośpiechem i brawurą kierowców, których korki czy problemy z parkowaniem potrafią wyprowadzić z równowagi. Warto tymczasem wyjechać odpowiednio wcześnie, zachować spokój i nie ryzykować zdrowiem swoim i pasażerów - dodaje.

Jesienne warunki. Oprócz licznych objazdów i utrudnień w organizacji ruchu możemy spodziewać się, jak na listopad przystało, jesiennych warunków pogodowych. Mokra nawierzchnia i leżące na drogach i poboczu liście mogą być niebezpieczne i przy nadmiernej prędkości doprowadzić do poślizgu. Do tego dochodzą mgły i wcześniej zapadający zmrok. - W takich warunkach pamiętamy, aby zachować odpowiednią odległość od samochodu przed nami i dać sobie miejsce na awaryjne manewrowanie w przypadku utraty przyczepności. W ten sposób możemy uniknąć zderzenia także wtedy, gdy inny pojazd wpadnie w poślizg - mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. 

Prędkość zawsze powinniśmy dostosowywać do przepisów oraz warunków atmosferycznych panujących na drodze.

Kontrole. W trakcie listopadowych świąt możemy spodziewać się, jak co roku, więcej kontroli policji, która między innymi sprawdza czy kierowcy poruszają się z odpowiednią prędkością, czy stan techniczny pojazdów jest odpowiedni, czy kierowca nie jest pod wpływem alkoholu oraz czy dzieci są przewożone w odpowiednich fotelikach.