Przegląd prasy

Co zrobić, aby nie korzystać z telefonu za kierownicą? WYCISZ GO!

12 marca 2020

Co zrobić, aby nie korzystać z telefonu za kierownicą? WYCISZ GO!
PATRZ NA DROGĘ! Kampania społeczna. - Wiedzieliście, że firma Apple umożliwia swoim użytkownikom włączenie trybu samochodowego, który uruchamia się automatycznie? – informują autorzy projektu [kliknij]

Właśnie rozpoczęła się i trwa kampania będąca projektem społecznym, a zatytułowana po prostu: PATRZ NA DROGĘ! Więcej dają rady jak nie korzystać z telefonu podczas prowadzenia pojazdu.

Autorzy – studenci Collegium Da Vinci z siedzibą w Poznaniu - opracowali ankietę, w której zadali kilka pytań. Niezwykle ważnych pytań. Wyodrębnili grupę 245 respondentów. I poprosili o odpowiedzi. Ponad 74% ankietowanych przyznało, że używa telefonu podczas jazd. Aż 15% osób było świadkami wypadku spowodowanego korzystaniem z telefonu! Oznacza to, że na 245 osób około 37 było świadkiem takiej tragedii. Ponad 69% korzysta z telefonu stojąc na czerwonym świetle. 88% ankietowanych odpowiedziało, że poruszany problem jest istotny, a z takim zachowaniem należy walczyć. - Codziennie jesteśmy świadkami wypadków w ruchu drogowym, a ich ofiarami w większości są młodzi kierowcy tacy jak my. Chcemy skutecznie zmniejszyć niebezpieczeństwo na drogach i stawić czoła nieodpowiedzialnej jeździe. Damy radę namówić Was do odłożenia telefonu za kierownicą? Mamy ogromną nadzieję! - wyznają organizatorzy kampanii "Patrz na drogę".

Tym razem edukowani sa kierowcy, ale nie tylko. Wskazywane ich złe nawyki. Realizowane jest przesłanie: - Pragniemy wpłynąć na złe nawyki za kierownicą i sprawić, aby kierowcy nie korzystali z telefonów komórkowych podczas jazdy samochodem, co jest bezpośrednim niebezpieczeństwem dla wszystkich uczestników ruchu drogowego - przekonują. Wskazują na zachowanie pożądane podczas jazdy, jazdy bez telefonowania. Mówią: Kampania społeczna ma na celu: uwidocznienie ryzyka, z jakim mają do czynienia kierowcy decydując się na korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy, wdrażanie dobrych nawyków, zwiększenie poczucia bezpieczeństwa, zmniejszenie liczby wypadków, zwiększenie poczucia odpowiedzialności kierowców. Beneficjentami naszego projektu społecznego są uczestnicy ruchu drogowego. Z perspektywy prowadzących auta, zazwyczaj są to osoby pełnoletnie, posiadające prawo jazdy. Ponadto, z naszego projektu społecznego skorzystają także piesi, którzy również należą do grupy uczestników ruchu drogowego. Nasza kampania społeczna pełni także funkcję edukacyjną wśród przyszłych kierowców.

Studenci podejmują radzą, co zrobić, aby nie korzystać z telefonu za kierownicą? Po pierwsze – apelują - wycisz go! I odłóż ten wyciszony telefon. Internauci dodają: wrzuć do schowka. - To najprostsze działanie, które zmniejsza odruch sięgania po niego w trakcie jazdy! U większości z nas wykształcił się odruch bezwarunkowy nieustannego spoglądania na telefon. Nie twórzmy niebezpieczeństwa na drodze, odłóżmy wyciszony telefon na bok! – zachęcają.

Kampania toczy się na profilu społecznościowym – PATRZ NA DROGĘ! Wydarzeniu patronuje Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak. (jm)