Na francuskich drogach szybkiego ruchu coraz częściej pojawia się nowy znak drogowy - na niebieskim tle umieszczono biały romb. To informacja wskazująca na pas drogi zarezerwowany dla pojazdów tzw. wspólnego podróżowania - carpoolingu i niektórych pojazdów. Wprowadzony został dekretem z 24 sierpnia 2020 r. Jak jest szacowane dziś to 3% dojazdów do pracy, jednak rząd postawił cel, aby do 2027 r. liczba ta uległa potrojeniu.
Znak drogowy wskazujący na pas (zwany VR2+) przeznaczony dla carpoolingu oraz transportu publicznego, też taksówek (te mogą być puste), także dla 100% pojazdów elektrycznych (te także niezależnie od liczby podróżujących osób). Najczęściej obowiązuje w godzinach szczytu. Precyzyjnie godziny podane są na tabliczce pod znakiem. Ponadto montowany jest na odcinkach dróg obejmujących co najmniej trzy pasy ruchu. Cel - zachęcanie kierowców przede wszystkim do wspólnego podróżowania - na pokładzie pojazdu co najmniej dwie osoby, czyli zmniejszenie liczby pojazdów w stosunku do liczby przewożonych osób, a tym samym zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, skrócenie czasu przejazdu, rozładowanie zatorów. Taki pojazd nawet gdy na innych pasach ruchu tworzą się korki może kontynuować jazdę. Ustawodawca dla bezprawnie korzystających z wyznaczonego pasa grzywnę w wysokości 135 euro. Coraz częściej pojawiające się przy drogach radary sterowane przez sztuczną inteligencję, wykrywają ilość osób w pojeździe.
Szczególnie dużo i coraz więcej tych znaków pojawia się ich na autostradzie A48 pomiędzy Grenoble a Lyonem, czy w Lille, Aix-en-Provence i Marsylii, ale też pojawia się w rejonie Paryża. - Ustawa nr 2019-1428 z dnia 24 grudnia 2019 r. o orientacji w zakresie mobilności (Lom) dała organom policji możliwość utworzenia zarezerwowanych pasów ruchu. Pasy zarezerwowane dla wspólnego podróżowania lub transportu publicznego to narzędzia wykorzystywane przez społeczności w celu poprawy płynności ruchu na regularnie zatłoczonych trasach - informuje Ministerstwo Transformacji Ekologicznej i Spójności Terytorialnej. (jm)