Przegląd prasy

Dni bezpieczeństwa ruchu drogowego

16 września 2020

Dni bezpieczeństwa ruchu drogowego
ROAD SAFETY DAYS (Dni bezpieczeństwa ruchu drogowego) 16-22 września 2020 r. [kliknij]

W dniach 16-22 września 2020 r., w czasie trwania Europejskiego Tygodnia Mobilności, we wszystkich europejskich krajach prowadzona będzie akcja pod nazwą ROAD SAFETY DAYS (Dni bezpieczeństwa ruchu drogowego) - informuje Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policja zapowiada akcję kaskadowego pomiaru prędkości.

Działania te koordynowane są przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL oraz popierane m.in. przez Komisję Europejską i Europejską Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (ETSC). W ramach tej akcji funkcjonariusze z całej Europy mobilizują siły, by poprzez wzmożony nadzór nad zachowaniem kierowców zapobiegać drogowym tragediom.

Road Safety Days to działania Policji ruchu drogowego oraz innych podmiotów z obszaru bezpieczeństwa ruchu drogowego, ukierunkowane na dążenie do założeń zgodnych z WIZJĄ ZERO – zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. Kluczem do osiągnięcia poprawy bezpieczeństwa na drogach w dużej mierze jest zmiana zachowań ich użytkowników. W promowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, po raz kolejny, włączyła się m.in. firma Screen Network S.A. poprzez emisję na ekranach LED rozmieszczonych m.in. przy głównych ciągach komunikacyjnych, dworcach, stacjach paliw i centrach handlowych spotu, którego hasłem przewodnim jest: Żyj i pozwól żyć innym.

Poza standardowymi działaniami policjantów z „drogówki” w całym kraju prowadzona będzie akcja kaskadowego pomiaru prędkości. Największej liczby patroli należy się w tym przypadku spodziewać w piątek 18 września. Kaskadowy pomiar prędkości to policyjna strategia polegająca na kontroli prędkości przez wiele załóg Policji na określonym odcinku drogi. Ci, którzy nagminnie ignorują przepisy nie będą mogli liczyć na taryfę ulgową.

W tym roku prawo jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50km/h w obszarze zabudowanym zostało zatrzymane już 46 567 kierowcom. To wzrost o ponad 35 procent  w stosunku do roku poprzedniego. Przez pierwsze 13 dni września policjanci zatrzymali prawo jazdy w 2056 przypadkach. Takie działania są potrzebne, gdyż niemal codziennie dochodzi do śmiertelnych wypadków. W tym roku tylko 6 stycznia i 19 maja nikt nie poniósł śmierci na drodze.