Przegląd prasy

Dziś to już kary do 30 tys. zł

25 marca 2020

Dziś to już kary do 30 tys. zł
Insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji (fot. Jolanta Michasiewicz)

Rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka zapowiedział: - Dzisiaj informujemy, zależy nam by cały dzień poświęcić, aby informować o tym, że takie obostrzenia są wprowadzone, natomiast już jutro będzie egzekucja”.

Wypowiedź oczywiście odnosi się no nowych obostrzeń w związku z działaniami dla ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa, a dokładnie ograniczeń w przemieszczaniu się obywateli. Przypomnę przepisów, które obowiązują z dniem dzisiejszym, te nie dotyczą jedynie dojazdów do pracy, wolontariuszy oraz załatwiania niezbędnych spraw życia codziennego. Zakazu zgromadzeń w grupie nie większej niż dwie osoby. Rzecznik pytany o to jak policjanci będą egzekwować te przepisy odpowiedział: - Tak, jak zawsze jesteśmy zwolennikami tego, aby przy wprowadzaniu nowych przepisów dać ten czas na zapoznanie się z nimi, aby ludzi najpierw pouczać, aby ludzi informować, to tutaj niestety tego czasu nie ma. Tutaj egzekucja i surowe konsekwencje będą wyciągane natychmiast. Dzisiaj informujemy, dzisiaj zależy nam na tym, aby cały ten dzień poświęcić na to, aby informować m.in. za pośrednictwem mediów naszych rodaków o tym, że takie obostrzenia są wprowadzone, natomiast już jutro będzie egzekucja”. Będą wypisywane mandaty, będą kierowane sprawy do sądów.

W trakcie wczorajszej konferencji prasowej w Radzie Ministrów minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiadał kary dla niedostosowujących się do obowiązujących wcześniejszych i nowych przepisów, kary w wysokości do 5 tys. złotych – w zależności od sytuacji. Jednocześnie wyjaśniono, iż osoby dojeżdżające do pracy w trakcie kontroli nie muszą posiadać zaświadczenia od pracodawcy. W przypadku ewentualnej kontroli należy poinformować funkcjonariuszy o celu podróży - czy jadę do pracy, czy wracam z niej, a także miejscu wykonywania obowiązków zawodowych.

Za kompletny brak wyobraźni i złamanie zakazu kwarantanny - czekały kary grzywny 5 tys. złoty, dziś już ich wysokość to 30 tys. zł - policja sprawy też może skierować do sądu. Tymczasem osoby w kwarantannie kontrolują najczęściej dzielnicowi, pamiętajmy jednak, iż do pomocy policji już skierowane zostało wojsko.

Przypomnijmy także, iż - jak przypominają prawnicy - za ukrywanie informacji o chorobie zakaźnej grozi kara pozbawienia wolności do roku. Wizyta w przychodni osoby poddanej kwarantannie grozi grzywną do pięciu tysięcy złotych.

POZOSTAJE ZDROWY ROZSĄDEK! POZOSTAŃMY W DOMU! (jm)

Słowa kluczowe koronawirus mandaty policja