Przegląd prasy

Interpelacja w sprawie braku nowych odcinków autostrad

16 lipca 2019

Interpelacja w sprawie braku nowych odcinków autostrad
Poseł Józef Lassota (fot. Jolanta Michasiewicz)

Poseł Józef Lassota, zgłosił interpelację w sprawie braku nowych odcinków autostrad w Polsce - interpelacja oznaczona numerem 32460. Skierował ja do Andrzeja Adamczyka - Ministra Infrastruktury.

- Od dwóch dni [interpelacja datowana jest na 4 lipca 2019 r. - przyp. red.] w mediach głośno mówi się o tym, że w ostatnich latach nie oddano do użytku w Polsce żadnego nowego odcinka autostrady. Niestety, jest to smutna prawda, potwierdzona między innymi przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Według danych GDDKiA, od 2017 do pierwszej połowy 2019 roku nie oddano do użytku w naszym kraju ani jednego odcinka autostrad! - pisze poseł. W dalszej części interpelacji przywołuje ostrzeżenia organizacji przedsiębiorców: - Organizacje przedsiębiorców ostrzegają, że Polska może stracić ponad 4 mld zł unijnego dofinansowania na budowę dróg. Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) i Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE) informowały pod koniec czerwca br. o 12 "poważnie zagrożonych" planach inwestycyjnych GDDKiA. J. Lassota wskazuje także na rozwiązane kontrakty m.in. na budowę autostrad, wymienia inwestycje, których realizacji zaprzestano, na umowy zagrożone.

Poseł pyta: - Jakie są rzeczywiste przyczyny kompletnej klęski rządu PiS w zakresie oddania do użytku nowych odcinków autostrad w Polsce? Czy to tylko nieudolność w zarządzaniu, czy świadome działanie? - Jak wygląda obecnie formalna i rzeczywista sytuacja, jeśli chodzi o realizacje bieżących kontraktów na wykonanie autostrad w Polsce? (jm)