Przegląd prasy

Katarzyna Dobrzańska-Junco. Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych w Zabawie k/Tarnowa

21 listopada 2021

Katarzyna Dobrzańska-Junco. Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych w Zabawie k/Tarnowa
Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych, Zabawa koło Tarnowa, 21 listopada.2021 r. (fot. Katarzyna Dobrzańska-Junco)

W niedzielę, 21 listopada 2021 r. obchodziliśmy kolejny Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. W Polsce Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych jest obchodzony w Małopolsce, w Zabawie koło Tarnowa, przy jedynym w kraju pomniku ofiar wypadków drogowych „Przejście”.

To tu zjeżdżają się ofiary oraz rodziny ofiar z całego kraju - nie tylko w Dniu Pamięci, ale także w trakcie całego roku, korzystając z profesjonalnej pomocy psychologicznej i grup wsparcia. W ramach obchodów, co roku w Zabawie odbywają się uroczystości kościelne, zaświecenie symbolicznego światła pod pomnikiem ofiar wypadków, posadzenie drzewa pamięci, spotkania z rodzinami ofiar, warsztaty terapeutyczne dla ofiar i rodzin ofiar, programy edukacyjne, seminaria naukowe, konferencje.

W uroczystościach uczestniczył Przewodniczący Małopolskiej Wojewódzkiej Rady BRD, Wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka, Wiceminister infrastruktury Rafał Weber, poseł na Sejm RP Józefa Szczurek-Żelazko oraz poseł na Sejm RP Fryderyk Kapinos, sekretarz Krajowej Rady BRD Konrad Romik, dyrektorzy Małopolskich Ośrodków Ruchu Drogowego Paweł Mucha oraz Paweł Gurgul, sekretarz Małopolskiej Rady BRD Marek Dworak, członek Zarządu Przejścia oraz przedstawiciele lokalnych władz, przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej, służb ratunkowych, organizacji pozarządowych. Rozmawiano o tym, jak w skuteczny sposób pomóc ofiarom wypadków i co można zrobić aby polepszyć pomoc powypadkową w Polsce.

Wicemarszałek Małopolski, Łukasz Smółka w uznaniu zasług na rzecz pomocy ofiarom wypadków drogowych wręczył ks. Zbigniewowi Szostakowi, prezesowi stowarzyszenia Przejście nagrodę specjalną „Małopolskiego Ambasadora Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego”.

W tym roku stowarzyszenie Przejście, które należy do Federacji FEVR przygotowało dodatkowo z tej okazji książkę: świadectwa ofiar wypadków drogowych z różnych krajów Europy, w różnych językach. Książka została wręczona jako symboliczne podziękowanie przedstawicielom Ministerstwa Infrastruktury: Ministrowi Andrzejowi Adamczykowi, Ministrowi Rafałowi Weberowi oraz Sekretarzowi Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Konradowi Romikowi za pomoc ofiarom wypadków ale tez w uznaniu za szereg zmian w prawie wprowadzonych w tym roku mających ogromny wpływ na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce dzięki czemu systematycznie maleje liczba wypadków i ofiar wypadków drogowych w całym kraju.

W imieniu ofiar i Zarządu FEVR, za systematyczne wsparcie ofiar w Małopolsce poprzez wspieranie organizacji warsztatów psychologicznych dla ofiar i ich rodzin, oraz za systematyczne podejście do wprowadzania zmian w obszarze prewencji w Małopolsce szczególne podziękowanie i uznanie skierowano do Wicemarszałka Małopolski, Przewodniczącego Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Łukasza Smółki. Kompleksowe działania wielu organizacji i instytucji na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego prowadzone pod kierunkiem Przewodniczącego Rady, Łukasza Smółki przyczyniają się do bardzo dużej poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego w Małopolsce a tym samym do zmniejszenia liczby ofiar.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło jak co roku Radio Kraków.

Książka dostępna jest pod linkiem:

https://fevr.org/wp-content/uploads/2021/11/Voicestobeheard.FEVR_.pdf(link do pliku PDF)(link do pliku PDF)

a jej filmowa prezentacja dostępna jest poniżej.

Katarzyna Dobrzańska-Junco (Kraków)