Przegląd prasy

Kultowy jeep. Willys MB – w naszym obiektywie

12 sierpnia 2019

Kultowy jeep. Willys MB – w naszym obiektywie

Na małym prowincjonalnym parkingu - ku mojemu ogromnemu zaskoczeniu - zobaczyłam pojazd - mały i jednocześnie niezwykły, był to Willys MB. Nie wiem czy mogę o samochodzie powiedzieć - przepiękny, ale „upolowałam” go dla Państwa. Niestety historii nie poznamy. Jednak wiemy, że zdobył miano kultowego pojazdu II wojny światowej. Zresztą popatrzcie sami, czyż nie jest samą historią…

Willys MB to jeep z okresu II wojny światowej, produkowany dla amerykańskiej armii. Formalnie nazywany US Army Truck, 1/4-ton, 4×4, powszechnie nazywany jeepem. Popularne encyklopedie informują, iż był masowo produkowany od 1941 do 1945 roku dla aliantów w II wojnie światowej. Był wiodącym lekkim pojazdem transportowym armii Stanów Zjednoczonych i jego sojuszników, używany także w okresie powojennym. Generał, późniejszy prezydent USA Dwight D. Eisenhower miał go nazwać „jedną z trzech decydujących broni, jakie USA miały podczas II wojny światowej”. Inny generał George Marshall nazwał ten mały samochód „największym wkładem Ameryki w nowoczesną wojnę”. To pierwszy na świecie seryjnie produkowany pojazd z napędem na cztery koła. Produkowany masowo - jak piszą informatory - „w ilościach sześciocyfrowych”, czyli około 650 000 egzemplarzy.

Odważnie powiemy, że to ten pojazd wpłynął na producentów na całym świecie, którzy zaczęli budować swoje jeepy, szczególnie tej już do celów prywatnych. W 2010 r. American Enterprice Institute nazwał naszego „jednym z najbardziej wpływowych projektów w historii motoryzacji”.

Tekst i foto: Jolanta Michasiewicz (Nicea, sierpień 2019)