Przegląd prasy

Mandat za parkowanie na miejscu wyznaczonym dla „elektryków”

27 września 2019

Mandat za parkowanie na miejscu wyznaczonym dla „elektryków”
„Gazeta Wrocławska” - Marcin Rybak. „ Zielone koperty - jest prawomocna decyzja sądu. Parkować nie wolno!” [kliknij]

Za wykroczenie uznał sąd zachowanie kierowcy, który zaparkował swój pojazd na zielonej „kopercie” wypożyczalni samochodów elektrycznych. W sentencji wyroku sąd jednoznacznie - i prawomocnie - orzekł, iż każdy kto parkuje w prawidłowo oznaczonym miejscu innym autem łamie prawo. Uzasadnienie: - Bo parkuje na miejscu oznaczonym także pionowym znakiem informującym o miejscach zarezerwowanych dla aut elektrycznych. A dyskusja czy zielona koperta to prawidłowy i legalny znak drogowy jest - w ocenie sądu - bez znaczenia. Zanim zapadł dzisiejszy wyrok, Wrocław z zielonych kopert się wycofał. Dziś są już białe - takie, na jakie pozwala prawo - informuje dziennik „Gazeta Wrocławska”.

Jak informowaliśmy, w 2017 r. we Wrocławiu miasto wyznaczyło dla wypożyczalni pojazdów elektrycznych 200 bezpłatnych miejsc parkingowych. Postawiono pionowe znaki parkingu (D-18a) z określeniem pojazdu (z tabliczką „Parking przeznaczony dla Miejskiej Wypożyczalni Samochodów Elektrycznych”) i wymalowano znaki poziome – tzw. koperty. Z tą różnicą, iż tło było zielone. Taki znak nie jest określony w rozporządzeniu regulującym taką sytuację, nie ma takiego wzoru. Fakt potwierdził rzecznik resortu infrastruktury, komentując, iż takie oznaczenie nie powinno występować w organizacji ruchu. Takie stanowisko zajął też tamtejszy wojewoda, jednocześnie nakazujący władzom miasta usunięcie oznaczenia. Kierowcy parkowali na zielonych „kopertach”, straż miejska karała ich mandatami, część ukaranych odmówiła przyjęcia mandatu, prawy trafiły do sądu. W różnych instancjach wydane zostały różne wyroki. Ten z ostatnich dni jest już prawomocny.

Pamiętajmy o art. 92 kodeksu wykroczeń, który mówi o niestosowaniu się do znaków drogowych: „Art. 92. § 1. Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.” (jm)

Pojazdy elektryczne znajdują specjalne przywileje w większości państw, także np. we Francji (fot. Jolanta Michasiewicz)

I znak „D-18a” z tabliczką „Miejsce postojowe dla samochodów elektrycznych podczas ładowania” – tak oznaczono miejsca aut krótkoterminowego wynajmu aut elektrycznych Energi (carsharing) (fot. mat. prasowe Energa)