Przegląd prasy

Oni już wiedzą jak czytać prawo, jak szkolić profesjonalnie

23 kwietnia 2018

Oni już wiedzą jak czytać prawo, jak szkolić profesjonalnie
(fot. Jolanta Michasiewicz)

W miniony weekend w Wiktorowie k/Torunia odbyło się spotkanie instruktorzy i wykładowcy szkół jazdy z całego kraju nazwane Forum Instruktorów, Wykładowców i Właścicieli OSK „Szkolimy profesjonalnie”. Organizatorem była Fundacja SOS Odpowiedzialne Szkoły Jazdy.

Prezes Filip Grega, zapytany przez nas o ocenę zdarzenia powiedział: - To pytanie chyba nie do końca powinno być skierowane do mnie, a raczej do uczestników, o których zdanie dopiero zapytamy w badaniu ankietowym, jednak moje osobiste wrażenia znacząco przerosły oczekiwania. Organizując jakiekolwiek wydarzenie trudno wszak nie wierzyć w jego sens i powodzenie ale stanowczo nie spodziewałem się - podobnie jak pozostali członkowie Rady Programowej, że zainteresowanie uczestników będzie tak duże. Na wielu różnego rodzaju konferencjach często bywa tak, że odbiorcy przysłowiowym „jednym uchem” biorą udział w panelu jednak uwagę kierują na swoje smartfony. Tym razem było inaczej…

Od samego początku w piątek do ostatnich chwil w niedzielę instruktorzy i właściciele OSK czynnie brali udział w zorganizowanych panelach a poza nimi - zarówno w przerwach na posiłki jak i czasie wolnym - dyskutowali i wymieniali się doświadczeniami. Podobno niektórzy dyskutowali aż do świtu co nie przeszkodziło im stawiać się co rano na kolejnych panelach. Odnoszę wrażenie, że tym wydarzeniem odbezpieczyliśmy „granat” potrzeb rozwojowych i już niebawem ponownie spotkamy się, aby dzielić się wiedzą i wymieniać doświadczeniami. Forum rozpocząłem stwierdzeniem, że na tej sali spotkali się prawdopodobnie najlepsi instruktorzy w Polsce. Przy wyjeździe każdy z nich sam czuł, że ten przymiotnik jeszcze im się „nie należy”, bo jak wielu - co wiem z ich własnych wypowiedzi - poczuli realną potrzebę studiowania tematyki branżowej - od przepisów o szkoleniu i egzaminowaniu aż po to, co wydawało im się dotychczas proste i oczywiste czyli prawo ruchu drogowego.

Jestem ogromnie zadowolony, że kadry OSK czują potrzebę podnoszenia swojej wiedzy i umiejętności zawodowych i już dziś rozpoczęliśmy tworzenie kompleksowego projektu rozwojowego dla kadr OSK. Przy tej okazji chciałbym bardzo podziękować wszystkim uczestnikom za przybycie a Panom Sławomirowi Moszczyńskiemu, Mariuszowi Sztalowi, Tomaszowi Kulikowi i Jarosławowi Bawelskimu za stworzenie teamu, który udźwignął ciężar organizacyjny niczym Mariusz Dołęga.

Tematyka i wykładowcy. Organizatorzy postanowili podjąć wiele niezwykle interesujących zagadnień. Wymieńmy: „Podstawy prawa - czytanie, interpretacja zapisów i stosowanie aktów prawnych”; „Prawo o ruchu drogowym - Ruch okrężny, judykatura vs dobra praktyka”; Technika jazdy - bezpieczeństwo kursanta i instruktora podczas szkolenia”; „Psychologia w pracy instruktora nauki jazdy. Praca z „trudnym” kursantem”; „Najczęstsze przyczyny błędów podczas składania egzaminu - przejazd przez skrzyżowanie”; Prawo o ruchu drogowym - pierwszeństwo pojazdu szynowego; „Odpowiedzialność OSK za przebieg szkolenia, prawa kursanta/konsumenta”; „Technika kierowania i obsługa pojazdy”. Odbyły się też zajęcia praktyczne: „Technika jazdy w szkoleniu kandydata”. Te i wiele innych ważnych kwestii podjęli prawnik - prokurator, psycholog, egzaminator, wykładowcy i instruktorzy a tu: Michał Gołda (prokurator Prokuratury Okręgowej w Warszawie), Grzegorz Górecki (psycholog kliniczny, specjalista psychologii Transportu), Filip Grega (socjolog brd, instruktor nauki i techniki jazdy), Włodzimierz Kiełczyński (dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.), Marcin Kruszyński (zastępca dyrektora BIura Komunikacji i Promocji PKP PLK S.A.);Tomasz Kulik (instruktor nauki i techniki jazdy, ekspert szkolenia kategorii motocyklowych), Sławomir Moszczyński (Instruktor i wykładowca nauki jazdy, autor publikacji z dziedziny brd i dydaktyki szkolenia drogowego młodzieży), Mariusz Sztal (ekspert brd, b. egzaminator i kierownik wydziału szkoleń i BRD Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie) oraz Daniel Filipiak (instruktor nauki i techniki jazdy, trener jazdy defensywnej).

Uczestnicy. Także redakcja tygodnika PRAWO DROGOWE@NEWS i jej wydawca uczestniczyliśmy w tym spotkaniu. Śledziliśmy powstawanie jego koncepcji, która rodziła się w ramach mediów społecznościowych. A już w Wiktorowie obserwowaliśmy instruktorów i wykładowców, którzy realizowali swoją potrzebę pogłębiania własnej wiedzy i umiejętności, wymiany poglądów i doświadczeń, ale też integracji środowiskowej. Tam spotkali się ludzie, którzy chcą szkolić profesjonalnie. (jm)