Przegląd prasy

Potrzeba pilnej zmiany przepisów ws. kontroli kierowców

13 lipca 2020

Potrzeba pilnej zmiany przepisów ws. kontroli kierowców
Renata Kaznowska, wiceprezydenta m.st. Warszawy (fot. Urz. m.st. Warszawy)

W miniony piątek odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Urząd m.st. Warszawy. Renata Kaznowska, mówiła o potrzebie pilnej zmiany przepisów ws. kontroli kierowców. 26. czerwca Ratusz wysłał do Mateusza Morawieckiego pismo w tej sprawie. Jak się dowiedzieliśmy 7. lipca premier odpowiedział informując, iż sprawę kieruje do resortu pracy.

Pilnej zmiany przepisów ws. kontroli kierowców żądają władze miasta Warszawy. Na piątkowej konferencji prasowej wiceprezydentka warszawy Renata Kaznowska poinformowała, iż 7. lipca premier Mateusz Mazowiecki odpowiedział na pismo z dnia 26. czerwca i poinformował o skierowaniu sprawy do resortu pracy. - Żądamy pilnej zmiany przepisów ws. kontroli kierowców– mówiła na konferencji prasowej Renata Kaznowska, odnosząc się do pisma, jakie 26 czerwca wysłała w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego. Premier poinformował tylko, że przekazuje sprawę resortowi pracy – mówiła 10. lipca.

Kaznowska przypomniała, że zgodnie z obowiązującymi ustawami ani Warszawa, ani sami przewoźnicy nie mogą kontrolować pracowników pod kątem zażywania alkoholu i środków psychotropowych. 27 czerwca 2019 Urząd Ochrony Danych Osobowych wydał komunikat, który jednoznacznie to potwierdził. Kontrole może wykonywać Inspekcja Transportu Drogowego i policja. Jak informowano dalej - Warszawa, przewoźnicy i inne podmioty, m.in. Izba gospodarza Komunikacji Miejskiej od lat ubiegają się o zmianę przepisów prawa m.in. art. 17 ustawy o przeciwdziałaniu alkoholizmowi i wychowaniu w trzeźwości. Wiceprezydent Warszawy wystąpiła z pismem do premiera o podjęcie pilnych prac 26 czerwca, tuż po wypadku na moście Grota-Roweckiego. Pilnie zmiany są potrzebne, pozwolą one na prewencyjną kontrolę kierowców. -Jak w każdym środowisku, nieprawidłowości się zdarzają. A transport publiczny powinien być absolutnie bezpieczny – zaznaczyła wiceprezydent. (jm)